سیاسی

اعتراف پاریس به پایبندی هسته ای ایران

به گزارش نسیم قائن ، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «ژان ایو لو دریان» وزیر امور خارجه فرانسه صبح دوشنبه ۱۴ اسفند در راس یک هیات بلندپایه برای گفت وگو با مقام های جمهوری اسلامی ایران درباره مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی و همچنین روابط دوجانبه وارد تهران شد. وزیر امور خارجه فرانسه نخست با دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی و پس از آن با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه و «حسن روحانی» رئیس جمهوری دیدار و گفت وگو کرد.
این گزارش دربردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که در رسانه های عربی درباره سفر وزیر امور خارجه فرانسه و هیات همراه او به ایران و روابط تهران و پاریس منتشر شده است.
** دفاع وزیر امور خارجه فرانسه از برجام
صفحه عربی خبرگزاری «رویترز»، روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن و تارنماهای «البوابه» و «الفجر» مصر با پوشش اخبار سفر وزیر امور خارجه فرانسه و هیات همراه او به ایران و دیدار او با مقامات کشورمان، حمایت وی از برجام را پررنگ کردند.
به نوشته خبرگزاری رویترز، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه به ایران سفر کرد تا پایبندی اروپا به توافق هسته ای را که سبب باز شدن درهای ایران بر روی سرمایه گذاران شده است، مورد تاکید قرار دهد. پس از توافق هسته ای فرانسه برای از سرگیری روابط تجاری با ایران تلاش کرد و شرکت هواپیمایی ایرباس، شرکت نفتی توتال و شرکت های خودروسازی پژوسیتروئن و رنو توافق نامه هایی را با ایران امضا کردند؛ توافقاتی که البته اگر «ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای را نادیده بگیرد، با تهدید روبرو خواهند شد.
به نوشته روزنامه العربی الجدید، ژان ایو لودریان در دیدار با علی شمخانی بر ضرورت تحقق امنیت منطقه ای و بین المللی و توسعه روابط دوجانبه تهران و پاریس برای استفاده از فضای پسابرجام تاکید کرد. او پایبندی فرانسه به توافق هسته ای را اعلام کرد و گفت پاریس با هرگونه تلاشی برای برهم زدن این توافق مخالفت است.
تارنمای البوابه نوشت: ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه بر ضرورت پایبندی همه طرف های توافق هسته ای به تعهدهای خود تاکید کرد. او مخالفت فرانسه را با موضع آمریکا درباره توافق هسته ای اعلام داشت و موضع واشنگتن را سبب برهم خوردن توافق خواند. او برخورد سازنده ایران درباره توافق هسته ای و اجرای همه بندهای این توافق از سوی ایران را ستود. وزیر امور خارجه فرانسه همچنین به اقدام هایی که این کشور و دیگر دولت های اروپایی برای تسهیل روابط بانکی با ایران انجام داده اند اشاره کرد و گفت برای ادامه روابط تهران و پاریس سازوکارهایی در پیش گرفته خواهد شد. او از سفر خود به ایران و دیدار با مقام های بلند پایه ایران ابزار خرسندی و اشاره کرد که از قدرت ایران آگاهی دارد. لودریان همچنین گفت در سایه فضای پس از توافق هسته ای افق های روابط سیاسی و اقتصادی میان فرانسه و ایران بسیار روشن است.
به نوشته تارنمای الفجر، اطرافیان وزیر امور خارجه فرانسه معتقدند که پاریس برای ادامه توافق هسته ای تمایل دارد زیرا این توافق قوی است و ایرانی ها به آن پایبند بوده اند و برای حفاظت از این توافق باید به بهترین شیوه باید تلاش کرد.
** مخالفت قاطع تهران با مذاکره درباره توان موشکی
تارنمای «البدیل» مصر و روزنامه «العربی الجدید» در بخشی از گزارش های خود درباره سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران، مخالفت مقام های ایران با مذاکره درباره قدرت موشکی جمهوری اسلامی را که برخی از طرف های توافق هسته ای به دنبال آن هستند، مورد توجه قرار دادند.
تارنمای البدیل در گزارشی به قلم «هدیر محمود» نوشت: مقام های ایران پیش از رسیدن وزیر امور خارجه فرانسه به تهران بر این موضوع تاکید کرده اند که برنامه هسته ای و موشک های بالستیک ایران قابل مناقشه نیستند. بسیاری از ناظران معتقدند ایران پیام های سرنوشت سازی برای همه کشورهای جهان و فرانسه ارسال کرده است. در این زمینه، سردار «مسعود جزایری» سخنگوی نیروهای مسلح ایران گفت نیروهای مسلح وظیفه دارند قدرت دفاعی و موشکی ایران را ارتقا دهند و هیچ کسی حق مذاکره درباره قدرت دفاعی و موشکی ایران را ندارد.
جزایری تاکید کرد تقویت قدرت دفاعی ایران بدون هیچ وقفه ای ادامه خواهد داشت و هیچ قدرت خارجی حق دخالت در این زمینه را ندارد. او گفت در شرایطی که قدرت های سلطه گر همواره جمهوری اسلامی ایران را تهدید می کنند و در منطقه دست به کشتار و جنایت جنگی می زنند تقویت قدرت دفاعی در همه زمینه ها از جمله سامانه های موشکی از وظایف نیروهای مسلح است.
همچنین «بهروز کمالوندی» سخنگوی رسمی سازمان انرژی اتمی هم گفت ایران ذره ای از برنامه موشکی خود عقب نشینی نخواهد کرد. ایران دارای سانتریفیوژ هایی است که در مقایسه با دستگاه سانتریفیوژ برچیده شده با سرعت بیشتری کار می کنند و در صورتی که واشنگتن از توافق هسته ای خارج شود یا در آن اخلالی به وجود آورد ایران می تواند با سرعت بسیار بالایی فعالیت هسته ای خود را از سرگیرد.
البدیل آورد: اظهارات پی در پی مسوولان جمهوری اسلامی درباره ادامه برنامه موشکی ایران راه را بر روی هرگونه تلاش برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران بسته است. موضع ایران در این زمینه آشکار است و مقام های ایران پیش از سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران هم بر این موضوع تاکید کرده اند که فعالیت موشکی ایران قابل مذاکره نیست.
به نوشته روزنامه العربی الجدید به نقل از مقامات نظامی جمهوری اسلامی، پرونده موشک های ایران روی میز گفت و گو با هیچ طرفی گذاشته نخواهد شد. او گفت هدف وزیر امور خارجه فرانسه از سفر به ایران محک زدن مسوولان ایران است تا فرانسوی ها بدانند تا چه اندازه می توانند در این پرونده مانور دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا