سیاسی

اعتبار احیای قنوات استان خشک شد

به گزارش نسیم قائن ، مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان با اعلام این خبر به خراسان جنوبی اعتبارات مصوب سال جاری برای احیاء و مرمت قنوات استان را ۸ میلیاردو ۲۶۰ میلیون تومان بیان کرد و گفت: با وجود تصویب این میزان اعتبار تا کنون برای احیاء و بازسازی قنوات اعتباری تخصیص نیافته است.
مهندس «شفیعی» با بیان این که احیاء قنوات استان سال گذشته یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان دیون در پی داشت افزود :اسناد مورد نیاز پیمانکاران ارسال شده و منتظر اوراق خزانه اسلامی برای پرداخت دیون پیمانکاران هستیم.
وی تعداد قنوات استان را ۶ هزارو ۲۵۲ رشته عنوان کرد و گفت: بیش از ۶۰ درصد قنات های استان نیاز به مرمت و بازسازی دارد و تاکنون ۳۵ درصد از قنات های استان در این سال ها لای روبی و مرمت شده است.
وی با بیان این که افت ایجاد شده آب ۳۰ درصد از قنات های استان را با مشکل جدی مواجه کرده است، افزود: با وجود فصلی بودن برخی از قنات ها ، تعدادی از آنها خشک شده و با بارندگی مجدد احیاء می شود. به گفته وی ۲ نوع قنات داریم.قناتهای هوابین و قناتهای موجود در دشت های صاف که قنات های هوابین فصلی بوده و بر اساس میزان بارندگی آبدهی دارد . قنات های موجود در دشت ها هم دایمی است و خشکسالی طولانی مدت بر میزان آب و برگشت به حالت اولیه آنها تاثیر زیادی دارد .
وی با بیان این که اعتبارات اختصاص یافته برای احیاء قنوات ،کفاف نیاز استان را نمی کند ، تاکید کرد: هر سال باید عملیاتی مانند لایروبی، باز بینی و… توسط مالکان روی قنات ها انجام شود.
وی از تخصیص ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احیاء حدود ۱۰ قنات در بشرویه، طبس، فردوس، سرایان خبر داد و گفت: از محل تغییر کاربری اراضی این رقم برای احیاء قنوات تخصیص یافت.
وی اعتبارات مدیریت بحران در سال جاری را بیش از ۲ میلیارد تومان بیان کرد و افزود: در ۲ سال گذشته هم از این محل اعتباری داشتیم .
با پیگیری های انجام شده در سال جاری اعتبار ذکر شده اختصاص یافت و با تخصیص آن اقدامات خوبی برای احیای قنوات انجام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا