سیاسی

استقبال کرزای از حمایت نظامی روسیه از پاکستان

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از سایت شبکه طلوع، حامد کرزای، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان اعلام کرد: میزان تسلیحات ارائه شده آمریکا به پاکستان ۹۰ برابر بیشتر از میزان تسلیحات ارائه شده روسیه به این کشور است. آیا نباید قبل از هر چیز سهم آمریکا را تصحیح کنیم؟
وی ادامه داد: آمریکا در جنگ افغانستان شکست خورده است زیرا واشنگتن بیشتر از افغانستان به پاکستان اهمیت می‌دهد.
او افزود: زمانی که این سوال را از آمریکایی‌ها پرسیدیم، جو بایدن، معاون رییس‌جمهور آمریکا ناگهان از جای خود بلند شد و گفت پاکستان برای ما ۵۰ برابر مهم‌تر از افغانستان است.
رییس‌جمهوری پیشین افغانستان گفت: همان‌طور که هند در حال نزدیک شدن به آمریکا است، روسیه نیز این حق را دارد که به کشورهای دیگر نزدیک شود. روسیه یکی از قدرت‌های بزرگ جهان است که از افراط‌گرایی رنج می‌برد.
کرزای تصریح کرد: این کشور به دنبال همکاری علیه افراط‌گرایی است. روسیه با آمریکا تفاوت‌هایی دارد. مسکو از تلاش‌های واشنگتن در افغانستان در طول ۱۵ سال گذشته حمایت کرده است. همه ما به نوعی با چالش‌های ناشی از افراط‌گرایی روبه‌رو بوده‌ایم.
رییس‌جمهوری پیشین افغانستان در ادامه اظهاراتش، واشنگتن را مقصر اصلی وضعیت کنونی در کشورش دانست و گفت: جنگ علیه تروریسم دچار ناکامی شده است. در حال حاضر ناامنی در افغانستان و کل منطقه افزایش یافته است. سیاست‌های آمریکا علت این وضعیت است.
کرزای اضافه کرد: همه ما از عمق همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی پاکستان و آمریکا مطلع هستیم. روابط آنها عامل اصلی ناامنی در پاکستان و افغانستان است. آنها افراط‌گرایی مذهبی در این دو کشور را تغذیه می‌کنند. توییت اخیر دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا همه چیز را آشکار کرد و به ما امید داد. ما اکنون منتظر عمل هستیم.
او درباره پیام توییتری اخیر ترامپ علیه پاکستان، گفت: خوب است که او دولت حامی تروریسم را شناخته است. با این حال، ارتش پاکستان هنوز شکایت خود را از شبکه‌های تروریسمی ادامه می‌دهد و آمریکا باید این مساله را بداند. مردم پاکستان صلح می‌خواهند اما نظامی‌گری‌ها اجازه وقوع آن را نمی‌دهد.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا