سیاسی

استقبال شاهانه انگلیس از ولیعهد عربستان در میان اعتراضات شدید

به گزارش نسیم قائن ،به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان(واس)، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سفری رسمی وارد لندن شد و بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس و سایمون کولیز، سفیر انگلیس در عربستان از وی استقبال کردند.
به گفته منابع انگلیسی محمد بن سلمان امروز (چهارشنبه) با ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس در دفترش دیدار خواهد کرد. وی فردا(پنجشنبه) نیز دیدار دیگری با می خواهد داشت.
سخنگوی ترزا می گفت که نخست وزیر در دیدار با ولیعهد سعودی نگرانی عمیق خود را از وضعیت انسانی در یمن ابراز خواهد کرد. نخست وزیر با اشاره به اقدامات اخیر انجام شده توسط عربستان در خصوص بحران یمن بر اهمیت دسترسی کامل و بی‌قید و شرط کمک‌های انسانی و تجاری از جمله بازگشایی بنادر تاکید خواهد کرد. وی همچنین به ولیعهد خواهد گفت که انگلیس اتهامات در خصوص نقض قوانین انسان دوستانه بین المللی در یمن را به طور جدی دنبال کرده و بر لزوم تضمین تحقیق سریع و کامل در این خصوص تاکید خواهد داشت.
به گفته این سخنگو ترزا می به صراحت می‌گوید که ما خواهان این هستیم که هرچه سریعتر شاهد یک پیشرفت سیاسی برای خاتمه دادن به رنج و درد مردم یمن باشیم.
وی افزود: مهمترین بخش این سفر یافتن راه‌هایی برای حمایت از عربستان جهت پیشبرد اصلاحات در این کشور است.
محمد بن سلمان در مراسم ناهار با ملکه الیزابت و مراسم شام با چارلز، ولیعهد انگلیس و پسرش ویلیام حضور خواهد داشت و دیدارهایی نیز با رهبران سازمان اطلاعات انگلیس خواهد داشت.
علاوه بر این ولیعهد عربستان همراه با ترزا می در مراسم افتتاح شورای شراکت استراتژیک عربستان -انگلیس در دفتر نخست‌وزیری شرکت خواهد کرد.
در این نشست وزرای دو کشور بر حمایت از اصلاحات در عربستان سعودی و روابط تجاری، دفاعی و امنیتی تاکید خواهند کرد.
همزمان معترضان به اقدامات عربستان سعودی در یمن نیز قرار است تظاهرات‌هایی در این رابطه در مقابل دفتر ترزا می برگزار کرده و اعتراضشان را به کشته شدن حدود ۱۰ هزار تن در حملات ائتلاف متجاوز عربی به یمن و در خطر قرار گرفتن ۸/۳ میلیون یمنی به خاطر نبود غذا و کمک‌های دارویی اعلام کنند.
روز سه شنبه تظاهرات‌هایی مشابه در اعتراض به این سفر برگزار شد.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا