سیاسی

استاندارکرمانشاه: ۵۰ درصد اعتبارات تصویب شده دولت برای زلزله زدگان ابلاغ شده است

به گزارش نسیم قائن ، هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه در سرپل ذهاب با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه در جریان زلزله اخیر بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی تخریب و بیش از ۱۵ هزار واحد نیز خسارت دیده است، افزود: از مجموع واحدهای مسکونی تخریب شده چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در مناطق شهری است.
وی اظهار کرد: در این حادثه یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال خسارت به بخش راه ها و ابنیه های فنی، ۵۱۵ میلیارد ریال به بخش برق شامل خطوط انتقال و پست های توزیع، ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به تاسیسات آب و فاضلاب شهری و ۸۰ میلیارد ریال به تاسیسات آب و فاضلاب روستایی خسارت وارد شده است.
به گفته استاندار کرمانشاه، به هفت سد در مناطق زلزله زده نیز خسارتی در حدود ۸۵ میلیارد ریال، در بخش مخابرات ۶۵ میلیارد ریال و در بخش زیرساخت های شهرک صنعتی نیز ۱۵۰ میلیارد ریال خسارت وارد شده است.
بازوند در ادامه با اشاره به اینکه منبع آب سه شهر بزرگ مناطق زلزله زده که از سراب گرم تامین می شود مقداری کدورت دارد پیشنهاد داد تا رفع این مشکل از دستگاه های تصفیه استفاده شود و با تنوع بخشیدن به منابع آبی، آب مورد نیاز مردم از منابع دیگر تامین شود.
وی در ادامه گفت: در جریان زلزله اخیر حدود هفت هزار واحد سنتی دامپروری، ۶۰۰ واحد صنعتی دامپروری و ۱۰۰ واحد مزرعه مرورش ماهی تخریب شد.
استاندار کرمانشاه همچنین از تلف شدن ۴۰ تا ۵۰ هزار راس دام سبک و ۵۰ هزار راس دام سنگین در جریان زلزله اخیر در این استان خبر داد و گفت: از نخستین ساعت وقوع زلزله ۶ هزار و ۵۰۰ مصدوم با استفاده از ۳۴ فروند بالگرد به مراکز درمانی داخل و خارج استان اعزام شدند.
بازوند از توزیع ۸۴ هزار تخته چادر بین زلزله زدگان غرب استان خبر داد و گفت که کار توزیع نایلون و وسایل گرمایشی در بین زلزله زدگان همچنان ادامه دارد.
او تاکید کرد که بحث اسکان اضطراری زلزله زدگان باید تا ۲ ماه آینده تعیین تکلیف شود تا نسبت به اسکان موقت اقدام کنیم.
وی درادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه با مدیریت جهادی و سرعت عمل باید تلاش کنیم مردم را به زندگی عادی برگردانیم و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.
بازوند، اولویت اول را بحث اسکان مردم دانست و افزود: برای این کار نیازمند حمایت بیشتر هستیم.
او گفت: باید یک وحدت رویه و مدیریت واحد در تامین و توزیع کانکس ها حاکم شود و اولویت در این مسر با روستاهای برف گیر و سردسیر است.
زلزله ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که تاکنون ۴۴۴ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشته است.
این زلزله به هفت شهرستان و بیش از یک هزار روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.
در این زلزله حدود ۳۰ هزار واحد مسکونی و تجاری به طور کامل تخریب و یا دچار خسارت کلی و جزئی شده است.
منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا