سیاسی

استارت آپی برای خرید آنلاین طلای سرخ از کشاورزان

به گزارش نسیم قائن ، زعفران گران ترین ادویه جهان، گیاه بسیار عجیبی است که نام «طلای سرخ» را یدک می کشد و تنها در بخش های محدودی از جهان امکان کشت دارد که یکی از این پهنه ها ایران و در استان های خراسان جنوبی و رضوی است.
در این بین البته باید شهر قائن و روستاهای اطراف آن را بهشت زعفران جهان نامید، منطقه ای که سالانه بخش مهمی از بهترین زعفران جهان در آن و به دست کشاورزان زحمتکشش تولید می شود.
کشاورزانی که البته با وجود تلاش های بسیار سود چندانی از این دست رنج نصیبشان نمی شود و این واسطه ها هستند که سود اصلی را به دست می آورند تا جایی که بسیاری از کشاورزان برای گذراندن روزگار مجبور می شوند محصول سالیانه خود را پیش از برداشت با قیمیتی بسیار نازل پیش فروش کنند. اما حالا در این شرایط استارت آپی راه اندازی شده است که به کمک این کشاورزان آمده و تلاش دارد تا به حفظ محیط زیست و آب به عنوان اصلی ترین منبع طبیعی این منطقه هم کمک کند.
استارت آپی با عنوان کشمون که از سوی سه جوان که اهل شهر قائن هستند راه اندازی شده است و در واقع در فروش زعفران کشاورزان واسطه ها را حذف کرده و مشتریان خودشان می توانند مستقیم از کشاورزان خرید داشته باشند.
محمد و حمزه قائم پناه به همراه سیامک خرمی سایتی را راه اندازی کرده اند که به صورت آنلاین امکان خرید زعفران را آن هم به صورت مستقیم برای مشتریان فراهم می کنند.
افراد می توانند با مراجعه به سایت کشمون و دیدن صفحه های کشاورزان و محصولات زعفرانشان و خلوص و کیفیت آن و البته قیمت به صورت مستقیم و آنلاین اقدام به خرید کنید.
همچنین یکی از ویژگی های این سایت استارت آپی این است که شما می توانید تا حدودی با زندگی کشاورزانی که از آن ها خرید می کنید آشنا شوید و تصاویری از آن ها و خانواده و زندگی روزمریشان را روی سایت کشمون ببیندید.
برای مثال در صفحه کشاورزی که حسن میدیو معرفی شده است، نوشته شده:« حسن حاجی نژاد یا حسن میدیو، تا پانزده سال پیش یک بقالی کوچک داشت، ولی بعد از آن به کشاورزی رو آورد. او یک کشاورز راحت گیر است. او سر ظهر که آفتاب تیز است به کشمون نمی رود؛ اما مصرّ است که امورات کشاورزیش را درست و با کیفیت انجام بدهد. به عنوان مثال او در مزارع زعفران به هیچ عنوان از کود و سم و شیمیایی استفاده نمی کند.
برای کشاورزها استفاده از کود شیمیایی بسیار ساده تر است چون تهیه آن از کود حیوانی کم هزینه تر است، همچنین کود شیمیایی حجم و وزن کمتری دارد و پخش کردن آن در مزرعه آسان تر است. ولی کود حیوانی با زحمت بیشتری باید به سر زمین حمل شود و بعد در مزرعه پخش بشود. حسن حاجی نژاد را حسن میدیو صدا می زنند، چون نام پدرش مهدی بوده است و در واقع اشاره به این دارد که او حسن، فرزند مهدی است…»
اما اصلا داستان کشمون چگونه شکل گرفته است؛ روی سایت این استارت آپ نوشته شده:« کشمون یک بازار آنلاین هست که شما و کشاورزهای منتخب زعفرون بتونین هم رو پیدا کنین، ارتباط داشته باشین و از هم زعفرون بخرین. ما، محمد و حمزه قائم پناه، فرزند یک کشاورز در قاین هستیم. ما به همراه سیامک خرمی، یکی از دوستان مون، بنیان گذارهای کشمون هستیم. پدر بزرگمون، یوسف قائم پناه گفته بود “وقتی که بمیرم دستم به بیلم خواهد بود” و آخرین لحظه زندگیش، در مزرعه در حال درو کردن گندم بود. ما از وضع زندگی خودمون ناراضی بودیم و می خواستیم زندگی مون رو بهتر کنیم. اما می خواستیم که دنیا هم جای بهتری باشه و اینطوری بود که کشمون شکل گرفت.»
البته یکی از ویژگی های کشمون در کنار ایجاد امکان خرید و فروش بی واسطه زعفران توجهش به آب و توسعه پایدار هست؛ در این باره در سایت آن ها نوشته شده:« توی شهر ما دوازده قنات بوده که آخریشون سال نود و چهار خشک شد. حالا به جا شون صدها چاه عمیق هست. قنات ها یه روش پایدار برای برداشت از سفره آب زیر زمینی بودن. اما الان سفره آب زیرزمینی قاین هر سال داره نیم متر می ره پایین تر و چاه های عمیق، هی عمیق تر می شن و آبها هی شورتر. از طرف دیگه پیاز زعفرون به شوری حساسه.» ایده و امید بنیانگذاران کشمون این هست که بتوانند مردم منطقه را به کشت زعفران بدون استفاده از چاه های عمیق و در نهایت احیا دوباره قنات های محلی تشویق کنند.
اما خرید مستقیم از کشاورزان به جز اینکه واسطه ها را حذف می کنه یک خوبی بزرگ دیگر هم دارد این که شما زعفران مخلوط نمی خرید، در سایت کشمون نوشته شده:« زعفرون کشاورزهای مختلف با هم قاطی می شه و معلوم نمیشه چه کسی با کیفیت کار کرده، مواد شیمیایی نزده و با هزینه بیشتر به زعفرونش کودهای حیوانی و طبیعی داده و… وقتی واسطه ها زعفرون رو از کشاورزا می خرن، همه رو به یک قیمت می خرن.»
ایده کشمون از زمان راه اندازی این استارت آپ تاکنون با استقبال خوب کشاورزان محلی و مشتریان زعفران رو به رو شده است و همچنین برای بنیانگذاران آن هم باتوجه به خلاقیت بالایشان پیشرفت هایی را به دنبال داشته است که آخرین آن برنده شدنشان در رقابت کارزار و کسب جایزه ۵۰ میلیون تومانی بود. در اینستاگرام آن ها نوشته شده:« امروز یکی از روزهای خوب ما بود کشمون توی کارزار، بزرگترین رقابت استارت آپی ایران بین حدود ۸۰۰ استارت آپ مختلف تونست رتبه اول رو مال خودش کنه…»
منبع: اتاق بازرگانی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا