سیاسی

از نگین درخشان کاروان تا پرحسرت‌ترین تیم ایران

به گزارش نسیم قائن ، در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ که هفدهمین دوره این رقابت ها به شمار می رفت کاروان ورزش ایران در ۲۲ رشته و با ۲۸۲ ورزشکار شامل ۲۲۴ ورزشکار مرد و ۵۸ ورزشکار زن در این دوره از مسابقات شرکت کرد و با کسب ۲۱ طلا، ۱۸ نقره و ۱۸ برنز و کسب مقام پنجم به کار خود پایان داد تا نسبت به دوره قبل یک پله نزول داشته باشد.
در این بین رشته‌های تیمی ایران عملکرد متفاوتی داشتند؛ فوتبال را که در گزارشی جداگانه مورد بررسی قرار دادیم، والیبالی‌ها طلسم‌شکنی کرده و مدال طلا گرفتند. بسکتبالی‌ها در حسرت طلا ماندند و با قبول شکست برابر میزبان دوم شدند. هندبال که در دوره گذشته نایب قهرمان شده بود نتوانست حداقل عنوان دوره گذشته خود را تکرار کند و در جایگاه چهارم ایستاد. کبدی‌کاران مرد و زن ایران هم با قبول شکست برابر هند در فینال مسابقات عنوان نایب قهرمانی را کسب کردند تا همچنان بیخ‌گوش هندی‌ها قرار بگیرند.
* والیبالیست‌های خسته طلایی شدند
در والیبال شاگردان کواچ که با تنی خسته از مسابقات جهانی لهستان به اینچئون رفته بودند سرانجام طلسم را شکسته و قهرمان بازی‌های آسیایی شدند. تیم ایران توانست تیم‌های هنگ‌کنگ، هند، مالدیو، قطر، کره‌جنوبی، کویت، چین و ژاپن را شکست دهد و قهرمان شود. تیم ایران در این دوره از مسابقات تنها دو ست به حریفان واگذار کرد؛ یکی برابر کره‌جنوبی و دیگری در فینال مقابل ژاپن. شاگردان کواچ این فرصت را پیدا کردند انتقام شکست ناباورانه فینال ۲۰۱۰ را در فینال ۲۰۱۴ از ژاپنی‌ها بگیرند و به اولین مدال طلای بازی‌های آسیایی خود در تاریخ والیبال دست پیدا کنند و پس از ثبت مقام چهارم لیگ جهانی و ششم قهرمانی جهان در تاریخ، آخرین مقام تاریخی خود را در اینچئون به دست آورند.
* هندبالِ پرحاشیه و همچنان ناکام
هندبالیست‌های ایران هم با حاشیه‌های خاص خود به اینچئون رفتند؛ برخی ستاره‌هایی که در دوره گذشته همت کردند و ایران را در سکوی دوم قرار دادند در این دوره به دلیل مسائل انضباطی نتوانستند تیم ملی را همراهی کنند. سرمربی تیم ملی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ ماچک بود که بعد از رفت و آمدی مجدد در بازی‌های ۲۰۱۴ هدایت ایران را برعهد گرفت. هندبالیست‌های ایران در این دوره از بازی‌ها تیم‌های هنگ‌کنگ، عربستان و کویت را شکست دادند و نتیجه را به تیم‌های عمان، کره‌جنوبی، قطر و بحرین واگذار کردند و در جایگاه چهارم قرار گرفتند تا از کسب مدال در این دوره از بازی‌ها بازبماند. حالا همه امیدوارند که تکیلف سرپرست فدراسیون زودتر مشخص شود و هندبال بازهم بتواند به دوران اوج خود بازگردد تا حداقل در رقابت‌های جهانی نتایج درخوری کسب کند.
* ادامه سریال حسرت بسکتبال
در بسکتبال اما توقعات برآورده نشد؛ دیدار نهایی مسابقات بسکتبال هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی بین تیم‌های کره‌جنوبی و ایران برگزار شد و تیم ملی کشورمان در ثانیه های پایانی با حساب ۷۹ بر ۷۷ مقابل میزبان شکست خورد و صاحب مدال نقره شد. تقریباً همه از بسکتبال توقع مدال طلا داشتند، اما این اتفاق رخ نداد و کسب خوش‌رنگ‌ترین مدال برای بسکتبالی‌ها در حد حسرت باقی ماند. شاگردان بچیروویچ در این دوره از بازی‌ها هند، فیلیپین، ژاپن، مغولستان، چین و قزاقستان را شکست دادند و در دیدار پایانی نتیجه را به کره‌جنوبیِ میزبان واگذار کردند. به این ترتیب تیم ملی بسکتبال ایران در عین ناباوری همگان در بازی‌های آسیایی با شکست مقابل کره‌جنوبی مدال طلای بازی‌های آسیایی را از دست داد و نقره‌ای که برای علاقمندان بسکتبال به هیچ وجه مدال دلچسبی نبود را به ارمغان آوردند.
* کبدی‌کاران شایسته، طلایی نشدند
کبدی‌کاران ایران هم عملکرد خوبی در این دوره از بازی‌های آسیایی داشتند و به نوعی شایسته قهرمانی بودند، اما مردان ایران در بازی فینال باز با سد محکمی به نام هند مواجه شدند و با وجود اینکه برتر از حریف بودند و نیمه اول را با اختلاف زیاد به سود خود پایان داده بودند به دلیل چند اشتباه کوچک نتیجه را واگذار کردند و نتوانستند مدال زرین طلا را کسب کنند. ملی ‌پوشان کبدی ایران در بخش زنان هم نشان دادند که اگر کمی تمرکز خود را بیشتر حفظ کنند می‌توانند هند را هم پشت سر بگذارند و بر سکوی قهرمانی آسیا تکیه بزنند، اما به هر حال این اتفاق رخ نداد و کبدی‌کاران مرد و زن ایران در عین شایستگی از کسب مدال طلا بازماندند.
منبع:مشرق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا