سیاسی

از ماجرای قطار تبریز و حرف‌های عجیب کلانتری تا مرخصی درمانی نمازی و دستگیر شدگان پروژه نه به حجاب

به گزارش نسیم قائن ،
امروز ۱۵ بهمن ماه صدوبیست‌وچهارمین نشست سخنگوی قوه قضاییه با حضور نمایندگان رسانه‌ها به مدت نود دقیقه برگزار شد.
چندین هزار قاضی جهادگر و پاک‌دست داریم/ قضات مجرم حتماً معرفی می‌شوند
وی اظهار داشت: امروز کشوری مستقل و متکی به خود داریم و از همه اسارت ها و جنایت هایی که از سوی قدرت های بزرگ بر ملت وارد می شد رها شدیم.
وی حضور پرشور مردم در همه مقاطع به خصوص راهپیمایی های ٢٢ بهمن را نقطه پررنگ ۴٠ سال اخیر عنوان کردو گفت: مردم با استقامت بر مشکلات فائق آمدند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: لازم می دانم به مناسبت رحلت یکی از همکاران رسانه ای شما آقای مقدسی به همه شما اهل رسانه و خانواده شان تسلیت عرض کنم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص آخرین آمار رسیدگی به پرونده قضات متخلف گفت: ما بر این باور هستیم که باید در تمام دستگاه ها حساسیت لازم برای مبارزه با فساد باشد تا تلاش و حیثیت سایر افراد مصون بماند.
ما چندین هزار قاضی جهادگر و پاک دست داریم و اگر یک نفر خلافی کند زحمات دیگران را خدشه دار می کند.
وی ادامه داد: هشدار اخیر رییس قوه قضاییه ادامه هشدارهای قبلی بود که بدانید اگر قاضی تخلفی کند و جرم شان ثابت و قطعی شود به مردم معرفی می شوند.
اژه‌ای گفت: ممکن است اینجا برخی همکاران بگویند به حیثیت قضات ضربه می زند، اینجا باید ببینیم معرفی نکردن چقدر ضرر می زند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اگر بعد از این هشدارها قاضی یا کارمندی تخلف کند و جرم محرز شود قطعا معرفی می شوند.
پرونده تعاونی مسکن شهرداری منطقه ۱۸ در مرحله نهایی قرار دارد/ قضات شایسته تشویق می‌شوند
وی در خصوص آخرین وضعیت تعاونی مسکن شهرداری منطقه ١٨ گفت: این پرونده تعداد قابل توجهی شاکی داشته و شکات عمدتا خودشان ابتدا عضو اصلی تعاونی نبودند و از کسانی که اعضای تعاونی بودند سهم و عضویت آنها را خریده اند.
وی ادامه داد: این پرونده تقریبا مراحل نهایی را طی می کند و سرپرست دادسرا گفته طی یک یا دو هفته آینده کیفرخواست صادر می شود.
محسنی اژه ای در خصوص برنامه دستگاه قضا برای قضات متعهد گفت: باید افرادی را که خدمت با ارزشی ارائه می دهند تشویق کرد
ما قضاتی داریم که سالیان سال از وقت شخصی و خانوادگی خود کسر می کنند، در ساعات غیر اداری به کار مشغول هستند و احکام متفنی صادر می کنند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: الان دادسرای انتظامی قضات کسانی که خدمات شایسته داشتند به ریاست قوه معرفی و تشویق مادی و غیرمادی می شوند.
اژه‌ای تصریح کرد: معاونت فرهنگی قوه قضاییه هم این موضوع را در دستور کار دارد، سالهای گذشته هم بود اما سازوکار مشخصی نداشت این در حالی است که افرادی هم که تخلف می کنند باید مجازاتشان سخت تر از دیگران باشد.
بعید است روحانی هم حرف‌های کلانتری را قبول داشته باشد/ ان‌شاءالله زورمان می‌رسد
وی درخصوص اظهارات رییس سازمان محیط زیست (کلانتری) که گفته در بحث آلاینده ها حتی رییس جمهور زورش نمیرسد که برخورد کنأ، آقای قوه قضاییه زورش می رسد؟ گفت: معتقدم یک مدیر وقتی حرفی را می زند خوب است که مستند صحبت کند و اگر به جایی نرسید اینگونه اعلام کند.
وی ادامه داد: اینکه یک معاون رییس جمهور بگوید مافیا داریم و رییس جمعور هم زورش نمیرسد حرف درستی نیست و فکر نمی کنم روحانی هم این حرف را قبول داشته باشد.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اما در صورتی که چنین چیزهایی هست و می دانند کار خلافی صورت می گیرد، اعلام کنند.
اژه‌ای تصریح کرد: مسئول ورود و پلاک کردن این خودروها کیست؟ اگر تولید داخلی هم هست که بیشتر باید اطلاع دهند، اگر مدرکی دارند ارائه دهند من معتقد نیستم کسی زورش نمی رسد گزارش کنند انشاءالله که زورمان می رسد.
وی در خصوص اینکه آیا در اغتشاشات اخیر عامل اصلی شناسایی شده، گفت: عاملی که در راس امور بوده نداشتیم و از سیستم اطلاعاتی هم نشنیدم اما اینکه برخی جریان های سیاسی حرف هایی زدند و بستری ساختند در حال بررسی است اما اینکه یک جریان داخلی هدایت کرده باشد سراغ ندارم.
تسهیلاتی که در زندانهای ایران ارائه می‌شود در هچ کجای دیگر نمونه ندارد
وی در خصوص ابهامات در شیوه نگهداری زندانیان گفت: این حرف ها عمدتا از ناحیه ضد انقلاب و گاهی از ناحیه خود زندانی مطرح شده است.
وی ادامه داد: هیچ ابهامی وجود ندارد، الان تسهیلاتی که برای زندانیان فراهم شده است تا جایی که خبر دارم هیچ کجا این تسهیلات را به زندانیان نمی دهند.
اژه‌ای گفت: این مقدار مرخصی که از سوی ما به زندانیان داده می‌شود را در سیستم‌های زندانبانی دیگر ندارند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: خیلی از افراد امکاناتی در زندان دارند که در خیلی از زندان ها نیست، امکان تماس یا تسهیلاتی در رابطه با آزادی مشروط یا عفو.
وی تصریح کرد: من از همه زندان های دنیا خبر ندارم اما آنقدری که خبر دارم هیچ کجا اینگونه نیست و باید انصاف را رعایت کرد.
اژه‌ای گفت: اگر هم تخلفی صورت گرفته اگر بی توجهی می شد باید این صحبت ها را می کردند اما وقتی برخورد می شود گفتن این حرف ها صحیح نیست.
وی خاطرنشان کرد: قانون وظایف را روشن کرده و در مواردی که لازم بوده هیات های مختلفی از زندان ها بازدید کردند.
پرونده قطار تهران-تبریز هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده است
وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده حادثه قطار تبریز مشهد گفت: ما تعدادی مجروح داشتیم و تعدادی هم جان باختند.
وی ادامه داد: کسانی که مصدوم هستند باید نظر نهایی پزشک قانونی ارائه شود که اینها بهبود کامل پیدا می کنند یا نه.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: آنهایی هم که جان باختند وزارتخانه یا سازمان مربوطه با آنها در تعامل است البته پرونده هنوز منجر به قرار نهایی و کیفرخواست نشده است.
اژه‌ای تصریح کرد: کسانی که به مباشرت متهم بودند شناسایی شدند اما گفتند مقصرهایی هم دارد پرونده به تهران ارسال شد و در حال بررسی است.
وی ادامه داد: تعداد مسبب های این حادثه هنوز مشخص نشده است.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص اینکه اطرافیان احمدی نژاد و بقایی گفته بودند دادگاه بقایی علنی است اما علنی برگزار نشد، ایا این صرفا یک ادعا بود؟ گفت: از ناحیه قاضی چنین چیزی اعلام نشده بود.
وی تصریح کرد: اصولا یک بحثی هم وجود دارد که در دادگاه تجدیدنظر اصلا علنی بودن وجود دارد یا نه و در قانون هم چنین صراحت و شفافیتی نیست.
مرخصی نمازی برای درمان تمدید شد/ دستگیری عده‌ای در دی ماه که ربطی به اغتشاشات نداشتند
اژه‌ای در رابطه با اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر آزادی نمازی برای طی مراحل درمانی گفت: این فرد آزاد نشده وی هم مثل سایر زندانیان به مرخصی رفته است.
وی ادامه داد: مرخصی این متهم سه روز بوده که تقاضا کردند چون بیمار است و می خواهد برود دکتر سه روز دیگر تمدید شود که در مجموع ۶ روز به مرخصی رفت اما آزاد نشده است.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: آزادی دایمی مطرح نبوده است.
وی در خصوص اینکه در ناآرامی های اخیر دی ماه عنوان شد برخی اطرافیان مسئولان دولت سابق هم بستر را فراهم کردند، آیا برای مسئولان سابق هم در این زمینه پرونده ای تشکیل شده؟ گفت: اینکه در دی ماه کسی دستگیر شده الزاما به این معنا نیست که با اغتشاشات مرتبط باشد.
اژه‌ای ادامه داد: اما ممکن است برخی افراد همان دی ماه شناسایی نشدند و بعدا دستگیر می شوند. البته عده ای هم دستگیر شدند که ربظی به اغتشاشات ندارند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: برخی از اینها هم اقداماتشان فردی بوده و برخی مسایل حدس و گمان است باید اجازه دهیم بررسی و تحقیقات تمام شود اگر اشتباه نکنم ٢۴۵ نفر بازداشت هستند.
وی افزود: اما عده ای ممکن است ارتباط مستقیم با اغتشاش نداشته باشند که عده ای همان ابتدا آزاد شدند. در تهران بیش از ١٠٠ کیفرخواست صادر شده است.
برخی از افراد جریان نه به حجاب فریب خورده‌اند/ آزادی عده‌ای از متهمان با اخذ تعهد
خبرنگاری در خصوص تعداد بازداشتی‌های منتسب به جریان دختران انقلاب یا نه به حجاب اجباری گفت: گاهی یک خانمی با القائاتی که صورت گرفته خودش هم خیلی نمی داند چکار می کند کاری کرده و بعد هم پشیمان می‌شود و می گوید تصور این را نمی کردم که بازداشت شوم.
وی ادامه داد: اینها یک دسته هستند که طبیعی است که قرارشان سنگین نیست و یک تعهدی از ایشان گرفته می شود. چون جوان هستند و دنبال تحصیل و کار و خوب نیست سابقه کیفری داشته باشند.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: دادسرا و دادگاه هم مراعات افراد فریب خورده را می کند البته عده ای هم با استفاده از مواد صنعتی دست به اقدامات ناشایستی می زنند و برخی هم یا هدایت شده اند و یا خودشان هدایتگر هستند.
اژه‌ای گفت: با یک کار تشکیلاتی حساب شده دست به اقداماتی می زنند که طبیعی است تحقیق مفصل از ایشان می شود وثیقه شان سنگین است.
وی تصریح کرد: اما اگر ثابت شود فقط مساله شان حجاب نیست و خط های دیگر می گرفتند برایشان پرونده قضایی تشکیل و وثیقه سنگین در نظر گرفته می شود.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: از تعداد بازداشت شده ها اطلاع ندارم معمولا آزاد می شوند مگر اینکه اتهام تشکیلاتی داشته باشند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره رسیدگی به تخلفات دستگاه قضایی توسط یک نهاد دیگر گفت: اولا در تمام دنیا همین طور است. شما کشورهای دیگر هم که بروید دو دستگاه قضایی ندارند که یک دستگاه به جرایم مردم و یک دستگاه به تخلفات دستگاه قضا برسد.
اژه‌ای گفت: در قوانین ما هم این موضوع پیش بینی شده و در دستگاه قضا نیز سازوکار پیش بینی شده است. در قانون اساسی ما و قوانین موضوعه مسئله مشخص و سازوکارش هم مشخص است.
وی ادامه داد: از جمله اگر علیه قوه قضاییه یا یک قاضی شکایتی شود، نحوه رسیدگی مشخص شده و تشکیلات خارج از قوه قضاییه رسیدگی نمی‌کند و ضرورتی هم ندارد و در تمام دنیا همین طور است اما یک سازوکار مشخص دارد که بر اساس آن کار دنبال می‌شود.
تلاش می‌کنیم در پرونده زنجانی پول به بیت المال برگردد/ نفتی‌ها تاخیر پرداخت بدهی را هم می‌خواهند
اژه‌ای در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه آیا واقعا در مبارزه با فساد آن قدر قدرتمند هستیم که اموالی را به بیت المال بازگردانیم گفت: ما معتقدیم که خودمان را نباید با سایر کشورها مقایسه کنیم و باید خود را با آنچه باید باشیم، مقایسه کنیم.
وی ادامه داد: نهایت تلاش را کرده و می کنیم که نه تنها اگر چیزی از بیت المال رفته برگردد، بلکه باید برای مجرمان مجازات هم صورت گیرد و جزای نقدی هم گرفته شود. درباره مه آفرید تمام موارد پرونده استیفا شد و ۷۰۰ میلیارد هم جزای نقدی وصول شد.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: فساد بابک زنجانی دو مبنا داشت؛ در یک مبنا باید یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو بابت نفت به شرکت نفت می داد که نداده بود و حدوداً یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بابت پولی بود که به او داده بودند تا به پیمانکاران بدهد. از این مبلغ ۶۵۰ میلیون یورو را این فرد بابت حواله ای که کرده بود، پرداخت کرده بود. این موضوع را شرکت نفت و دولت قبول دارد.
وی افزود: این فرد یک دکل در خارج از کشور داشت که ۷۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار ارزش آن بود که به شرکت نفت داد. مجموع بدهی وی دو میلیارد و ۶۶۰ میلیون یورو بوده است. ۶۵۰ میلیون یورو را قبلا پرداخته بوده و یک دکل هم به ارزش ۷۹ میلیون دلار پرداخت کرد.
اژه‌ای گفت: حدود ۶۰۰ و اندی میلیون یورو هم نفت به یک شرکت خارجی فروخته که بدهکار است و طرح دعوا شده و باید دید به پول می رسد یا خیر.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: ۱۶ هزار و ۵۴۰ میلیارد و ۷۵۳ میلیون ریال هم اموالی است که از وی شناسایی و طبق نظر کارشناسی قیمت گذاری شده است. اقدامات دیگری هم صورت گرفته است.
وی ادامه داد: شرکت نفت می گوید این مبالغ کل طلب را پوشش نمی دهد که درست هم می گوید و مدعی است تاخیر در پرداخت هم باید لحاظ شود که می تواند دادخواست بدهد.
اژه‌ای گفت: بنابراین نهایت تلاش صورت گرفته و بخش عمده ای هم تا الان وصول شده است و هنوز هم تلاش ها ادامه دارد و چندین نوبت برای شناسایی اموال هیئت هایی به خارج از کشور اعزام شده است.
سخنگوی قوه قضاییه در در ارتباط با پرونده دکل نفتی گمشده هم گفت: ۶ جلسه دادگاه برگزار شده است و امیدواریم هر چه زودتر اتمام یابد.
چنانچه کسی مدیر دوتابعیتی باشد، می شود اموال غیرمنقول او را به فروش رساند
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه یک نماینده مجلس گفته در دستگاه قضایی و امنیتی هم مدیر دو تابعیتی داریم گفت: این مطلب را دیدم و بلافاصله به دادستان کل کشور هم پیامک کردم و گفتم پیگیری کنند.
وی ادامه داد: دادستانی کل کشور دنبال این قضیه است. قانون ما تابعیت مضاعف را نمی پذیرد و حق هیچ گونه کار دولتی و عمومی را ندارند. چنانچه کسی مدیر دوتابعیتی باشد، می شود اموال غیرمنقول او را به فروش رساند و هزینه فروش را کسر کرد و مابقی را بازگرداند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: سازمان بازرسی کل به دنبال این قضیه است و مطمئن هستم که برخی افراد را بعد از تذکر بازرسی کل یا دستگاه های دیگر برکنار کردند و اینکه الان فرد دو تابعیتی شاغلی وجود دارد یا خیر، اطلاعی نداریم.
اژه‌ای گفت: گزارشاتی رسیده و هم بازرسی کل و هم دادستانی کل این گزارشات را از طریق وزارت اطلاعات و غیر وزارت اطلاعات پیگیری می کند.
وی افزود: گزارش شده بود که در یک جایی ۶۳ نفر دو تابعیتی وجود دارد که بررسی و مشخص شد که ۳ نفر دو تابعیتی هستند و در مورد ۶۰ نفر دیگر هم تحقیقات ادامه دارد.
درباره گرین کارت هم گزارشاتی هست که دنبال می شود اما موضوعش متفاوت است.
معاون اول قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک‌ سرمایه‌‌ و اینکه اخیرا لیستی از بدهکاران اعلام شده که نام یکی از مسئولان روزنامه قانون هم دیده می شود، گفت: از دو شرکت زیر مجموعه تخلفاتی اعلام شد.
وی ادامه داد: چهار‌نفر همان زمان اعلام این مطلب بازداشت شده بودند. از بازپرس شنیدیم که بدهکاران طلب وقت بیشتر برای برگرداندن بدهی های خود داشتند.
اژه‌ای افزود: چنانچه بانکی می‌گوید بدهکاران بدهی خود را نمی دهند خب بیایند و بگویند. از بانک‌ها گلایه دارم چرا معوقه دارند و دنبال آن هم نیستم.
وزارت اطلاعات در برخی موارد ضابط قوه قضاییه است/ رابطه آنها و ما سرد نیست
وی درخصوص علت تعلل وزارت اطلاعات در ارائه لیست دوتابعیتی ها و اینکه آیا وزارت ضابط دستگاه قضاست یا خیر گفت: وزارت اطلاعات همه جا ضابط قوه قضاییه نیست.
وی ادامه داد: یک سری وظایفی به عهده وزارت اطلاعات است که باید زیر نظر قاضی دستور قاضی را اجرا کند اما یه سری جاها هم ضابط نیست.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: رابطه قوه با وزارت سرد نیست همکار ی های خوبی داریم استعلامات زیادی را آنها جواب میدهند.
وی گفت: در مساله دوتابعیتی ها بحث اختلافی است که دوتابعیتی هستند یا نه؟ شاغل هستند یا نه. فکر نمی کنم که نخواهند همکاری کنند.
محسنی اژه‌ای گفت: البته گاهی هم وزارت اطلاعات بی خبر است و فردی حساب شده کار خود را انجام داده است.
وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه بر اساس گزارش ها ۸۰ درصد آلودگی ها مربوط به اتوبوس های شهری است اما شهرداری برای خودروهای شخصی محدودیت هایی را ایجاد کرده است. آیا قوه قضاییه به عنوان مدافع حقوق مردم این موضوع را پیگیری می کند یا خیر گفت: در موضوعات تخصصی، ابتدا به ساکن قوه قضاییه ورود نمی کند تا جنبه تخصصی قضیه مشخص نشود، طبیعی است که دستگاه قضا به عنوان برخورد ورود نمی کند.
محسنی اژه ای در واکنش به سخنان دیشب مهران مدیری مبنی بر اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند در مورد قوه قضائیه سخن بگوید گفت: پس این همه حرف در مورد قوه قضاییه می زنند چیست؟ خود شما خبرنگاران که سخنان و انتقاداتی را وارد و مطرح می کنید، آدم نیستید؟ فرشته هستید؟!
شهرداری و شورای شهر اگر فسادی را می‌دانند باید به قوه قضاییه منتقل کنند
اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه در هفته گذشته از سوی شهردار تهران صحبت از وقوع فسادی بزرگ در شهرداری تهران به میان آمد.
از سوی آقای نجفی اعلام شد که گزارشی ۵۰۰ صفحه‌ای به شورای شهر تهران ارائه شده است که مسئولان سابق شهرداری خواستار ارائه این گزارش و مستندات به دستگاه قضایی شدند آیا تا امروز آقای نجفی مطلبی در این خصوص به دستگاه قضایی اعلام کرده اند و اگر نکنند تکلیف چیست؟ گفت: من هم این موضوع را از بیرون شنیده ام.
وی ادامه داد: در جریان نیستم که این گزارش ارسال شده است یا نه اما اگر شهرداری و شورای شهر از وقوع یک فساد اطلاع دارند موظف هستند اطلاع دهند.
محسنی اژه‌ای تصریح کرد: البته این گزارش چیزی نیست که بخواهند نزد خود نگه دارند و حتما اطلاع می دهند.
وی در خصوص پرونده ۵ صرافی که پلمب شدند، گفت: ۶ نفر تحت تعقیب هستند اما اینکه بازداشت شدند یا نه اطلاع ندارم
وزارت اطلاعات هم روی این پرونده کار کرده است.
دولت پول ندهد نمی‌توانیم تکالیفمان را انجام دهیم
اژه‌ای در مورد بودجه قوه قضاییه نیز گفت: اگر امسال دولت و مجلس در ارتباط با بودجه عنایت نداشته باشند و از آن چه در برنامه ششم هم پیش بینی شده، کمتر در نظر گرفته شود، به صراحت می گویم که به تکالیفی که خود مجلس بر عهده دستگاه قضا گذاشته، نمی توانیم عمل کنیم.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: بر اساس برنامه ششم باید ۲٫۹ درصد بودجه کل در نظر گرفته می شد اما در لایحه بودجه ۲٫۶ درصد پیش بینی شده بود. با تلاش ها در کمیسیون تلفیق ۸۰۰ میلیارد اضافه شد اما هنوز هم با ۲٫۹ فاصله داریم. ضمن اینکه بخشی از بودجه قوه قضاییه درآمد هزینه است و ار درآمد حاصل شود اختصاص می یابد. کاری که متاسفانه دولت هم در سال ۹۵ و ۹۶ انجام داد، حتی آن میزانی که درآمد است را هم کامل نمی دهند. ما در همین فصل سوم واقعا گرفتار شدیم و نزدیک بود در پرداخت حقوق ها با مشکل مواجه شویم.
وی در خصوص سازمان ثبت و بحث کاداستر، در قانون پیش بینی شده درآمدی که از کاداستر حاصل می شود ۱۰۰ درصد به آن تخصیص یابد. این درآمد هم اختصاص نمی یابد و بخشی از آن به هلال احمر اختصاص می یابد. ما نمی گوییم هلال احمر نیاز ندارد. هلال احمر هم نیاز به بودجه دارد اما چرا از این ردیف؟
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا