سیاسی

از راه‌آهن خراسان‌جنوبی، فقط نامِ آن را داریم؛ اعلام می‌کنند طرح مطالعاتی آن ردیف گرفته است اما آیا کُلنگی برای شروع راه‌آهن به زمین زده شد؟

به گزارش نسیم قائن ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، روز شنبه ۲۸ شهریورماه ۱۳۹۴ به استان خراسان‌جنوبی سفر می‌کند. پس از گذشت یکسال از سفر محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و ۹ ماه از سفر دکتر روحانی رئیس‌جمهور به استان خراسان‌جنوبی، این سومین سفر مقام بلندپایه اجرایی کشور به این استان است.
نگاهی به مصوبات و اعتبارات سفرهای گذشته، تحقق خوبی را در این زمینه نشان نمی‌دهد.
محمد زهرایی مسوول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: استان خراسان‌جنوبی ۱۷ سال درگیر خشکسالی است که با محرومیت‌های طاقت‌فرسایی که در این استان وجود دارد، مردم قانعی در خراسان‌جنوبی زندگی می‌کنند.
وی افزود: متأسفانه مصوبات سفر رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی، درخور شأن محرومیت و شأن فرهنگی مردم استان نیست.
مسوول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تعداد پروژه‌های سفر رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی نیز کفاف محرومیت‌زدایی از استان را نمی‌کند.
زهرایی بابیان‌اینکه متأسفانه عملیاتی‌شدن مصوبات اندک نیز با چالش روبرو شده و محقق نشده است گفت: محقق‌نشدن مصوبات، برای خراسان‌جنوبی بد است.
وی با طرح این سؤال که هرچند سال می‌توانیم حضور رئیس جمهور را در استان داشته باشیم؟ متذکر شد: اگر از این فرصت استفاده نکنیم و در زمان مناسب، مصوبات خوبی نداشته باشیم و عملیاتی نشود، برای آیندگان، فرصت‌سوزی کرده‌ایم.
مسوول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی با اشاره به سفر آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به‌خراسان‌جنوبی تصریح کرد: از مسوولان دولتی و مردم توقع داریم، مطالبه‌گری در حدی باشد که سفر معاون اول رئیس‌جمهور به استان، خروجی مناسبی برای خراسان‌جنوبی داشته باشد.
زهرایی تأکید کرد: اگر در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی کُلنگ راه‌آهن در استان به زمین نخورد، مطمئن باشید شروع راه‌آهن را نخواهیم داشت که ضرورت دارد استاندار خراسان‌جنوبی، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مسوولان استان، این مطلب را به طور جدی پیگیری کنند تا تأمین اعتبار اولیه برای آن حتی برای یک فاز کوچک انجام شود تا دولت در عمل انجام شده قرار گیرد.
وی بابیان‌اینکه خراسان‌جنوبی دارای مرز مشترک با کشور افغانستان است و در این استان، بازراچه‌های مرزی وجود دارد اظهار کرد: خراسان‌جنوبی، ظرفیت مغفول مانده‌ای در زمینه صادرات و واردات دارد.
مسوول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی خراسان‌جنوبی به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود چراکه منطقه آزاد، مزایای زیادی دارد.
زهرایی بابیان‌اینکه سرمایه‌گذاران رغبتی برای سرمایه‌گذاری در استان ندارند اضافه کرد: آنچه می‌تواند خراسان‌جنوبی را از بحران تولید خارج و سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در استان جذب کند، ایجاد منطقه آزاد تجاری است.
وی تأکید کرد: اگر قصدا داریم بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی مرکز استان را راه‌اندازی کنیم و تأمین اعتبار اولیه، تجهیز و جذب نیروی انسانی آن تمام شود و آن را کامل تحویل مردم دهیم، باید در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی، اعتبار مناسبی برای بیمارستان، درنظر گرفته شود و تحقق یابد.
محمدرضا قرایی رئیس شوراهای اسلامی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: از استاندار خراسان‌جنوبی تشکر می‌کنم که زمینه ورود مسوولان کشوری را به این استان فراهم می‌کند.
وی اظهار کرد: از مسوولان استان گلایه دارم چراکه به عنوان نماینده مردم در شوراهای اسلامی استان، امروز مطلع شدم که قرار است روز شنبه، معاون اول رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی سفر کند که این موضوع، ضعفی برای استان است.
رئیس شوراهای اسلامی خراسان‌جنوبی بابیان‌اینکه پیشانی خدمت‌رسانی، شوراها هستند افزود: متأسفانه جلسه‌ای جهت برنامه‌ریزی و جمع‌بندی مطالبات مردم برقرار نشده است.
قرایی بابیان‌اینکه باید جلساتی گذاشته می‌شد تا مسوولان و نمایندگان مردم مشکلات استان را بررسی می‌کردند گفت: باید مطالبات مردم، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی را به گوش مسوولان کشوری برسانیم تا شاهد توسعه و رفع محرومیت استان باشیم.
وی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی تصریح کرد: مطالبات مردم مشخص است اما تاکنون خروجی سفرها برای مردم مبهم بوده است و تحقق مصوبه‌ای را به صورت واضح ندیده‌اند.
رئیس شوراهای اسلامی خراسان‌جنوبی بابیان‌اینکه مصوبات سفر دکتر نوبخت و رئیس‌جمهور به استان، برای مردم به صورت شفاف بیان نشده است خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی در این خصوص داده شده است اما برون‌دادی از این مصوبات به صورت شفاف ندیده‌ایم.
قرایی یادآور شد: در سفر رئیس‌جمهور به استان، مطالبات جمع‌بندی شد اما آنچه باید اتفاق می‌افتاد، نیفتاد.
وی تأکید کرد: در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی، باید کارهای بزرگی برای استان رقم بخورد.
رئیس شوراهای اسلامی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: از راه‌آهن خراسان‌جنوبی، فقط نامِ آن را داریم؛ اعلام می‌کنند طرح مطالعاتی آن ردیف گرفته است اما آیا کُلنگی برای شروع راه‌آهن به زمین زده شد؟
قرایی، عدم حضور و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در استان و بحران کم‌آبی را از جمله مشکلات عمده خراسان‌جنوبی برشمرد و گفت: ظرفیت‌های معادن و محصولات راهبردی خراسان‌جنوبی نیازمند توجه ویژه مسوولان است.
وی، راه‌اندازی راه‌آهن، دوبانده‌شدن جاده‌های استان و حل مشکل بیکاری را از دیگر مشکلات خراسان‌جنوبی عنوان و اظهار کرد: سند آمایشی سرزمینی قرار بود آماده شود اما هنوز آماده نشده است.
رئیس شوراهای اسلامی خراسان‌جنوبی متذکر شد: قرارگرفتن خراسان‌جنوبی در رتبه ۳۰ کشوری در توسعه تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟ سال‌هاست که از انقلاب اسلامی و استان‌شدن خراسان‌جنوبی می‌گذرد اما هنوز این استان محروم است.
حسن‌رضا یزدانی مدیر شعب بانک ملی و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: ۶۰ میلیارد تومانی که در سفر رئیس‌جمهور قرارشد به عنوان تسهیلات به صنایع استان داده شود، تخصیص پیدا کرده است و تا پایان مردادماه سال‌جاری، بیش از ۹۰ درصد از این اعتبار، به صنعتگران استان پرداخت شده و مابقی در ماه‌جاری پرداخت خواهد شد.
وی بابیان‌اینکه صنعتگران، این اعتبار را دریفات کردند و بانک‌ها نیز مشکلی در پرداخت ندارند افزود: نرخ سود این تسهیلات، نرخ کارمزد معمول سیستم بانکی است و شرایط آن با دیگر تسهیلات، هیچ فرقی نمی‌کند و همان شرایط بخشنامه‌های داخلی بانک است.
دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان‌جنوبی بابیان‌اینکه در خراسان‌جنوبی، مشکل کمبود منابع را داریم تصریح کرد: سیستم بانکی استان بالغ بر ۱۳۰ درصد منابعی که داشته، تسهیلات پرداخت کرده است.
یزدانی گفت: درخواست ما در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به خراسان‌جنوبی این است که خط اعتباری به استان تخصیص پیدا کند تا بتوانیم پاسخگوی مراجعین باشیم و بهتر بتوانیم خدمت‌رسانی کنیم.
باتوجه به محرومیت و عدم توسعه خراسان‌جنوبی، نیاز است مسوولان کشوری توجه ویژه و مصوبات تأثیرگذاری برای این استان داشته باشند و آن مصوبات را محقق کنند تا شاهد رشد خراسان‌جنوبی و حل مشکلات مردم این منطقه باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا