سیاسی

از جولانِ پهپادها در آسمان تا تمرینات تیم‌های عملیات ویژه ارتش

به گزارش نسیم قائن ،
در روز نخست از برگزاری رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله(ص) ۴ نیروی زمینی ارتش، یگان‌های مختلفی از این نیرو تمرینات خود را با موفقیت انجام دادند.
این رزمایش از امروز به‌ مدت ۳ روز در مساحتی بیش از ۲۲۰ هزار کیلومترمربع در جنوب شرق کشور آغاز شده است.
امیر حیدری: رزمایش بزرگ نیروی زمینی ارتش در سه مرحله انجام می‌شود
امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در حاشیه آغاز اولین مرحله از رزمایش نزاجا، گفت: رزمایش محمد رسول‌الله(ص) ۴ در محدوده جنوب شرق کشور و در وسعتی بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از امروز آغاز شده و در سه مرحله انجام خواهد شد.
وی افزود: در این رزمایش در هر مرحله تاکتیک‌هایی را که پیش از این نیروها در دانشکده‌ها مورد بحث و اجرای تئوریک قرار داده بودند، در صحنه عمل اجرا می‌کنند.
فرمانده نیروی زمینی ارتش تصریح کرد: در این رزمایش تمام رسته‌های نزاجا اعم از ۲۳ رسته پای کار آمدند تا بخش‌هایی از کارآمدی و توان نیروی زمینی ارتش به منصه ظهور برسد.
امیر حیدری هدف اصلی از اجرای رزمایش بزرگ نزاجا را تمرین و ارتقای یگان‌های رزمی به منظور به دست آوردن رکوردهای جدید عنوان کرد و گفت: منطقه‌ای که در آن رزمایش در حال برگزاری است، از شرایط به خصوصی برخوردار بوده و برای ما اهمیت زیادی دارد، البته نیروهای ارتش تمرینات خود را می‌توانند در هر نقطه‌ای از کشور انجام دهند، ولی امروز تصمیم گرفته‌ایم که در این منطقه خاص تمرین کنیم.
وی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش تمرینات خود را در این منطقه انجام داده و ما هم برای هم‌افزایی طرح‌های خود را در این منطقه اجرا می‌کنیم.
امیر یاری: عملیات‌های چتربازی و هلی‌برن در رزمایش نزاجا انجام می‌شود
امیر هوشنگ یاری فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه برگزاری رزمایش نزاجا، گفت: امروز فرصت شد که گوشه‌هایی از توان بالگردی هوانیروز را به منصه ظهور برسانیم و در این رزمایش انواع بالگردهای هوانیروز حضور خواهند یافت.
وی افزود: در رزمایش نیروی زمینی ارتش علاوه بر حضور بالگردها، عملیات‌های مختلف چتربازی، هلی‌برن، حمل مجروح و امداد هوایی نیز انجام خواهد شد.
فرمانده هوانیروز ارتش تصریح کرد: توانمندی‌های هوانیروز در این رزمایش مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و هوانیروز در مواقع لزوم آماده است تا عملیات‌های استقرار و سایر عملیات‌ها را نیز انجام دهد و همان‌طور که در ۸ سال دفاع مقدس هم شاهد بودیم، ما تاکتیک‌ها را مطابق با طرح‌های عملیاتی اجرا می‌کنیم.
امیر یاری اظهار داشت: هوانیروز ارتش امروز از این توان برخوردار است که تمامی تعمیرات بالگردی و همچنین آموزش‌های لازم را خودش انجام دهد.
وی در پایان از مشارکت ده‌ها فروند از بالگردهای ۲۰۶، ۲۱۴ و کبرا در این رزمایش خبر داد و گفت که در صورت نیاز بالگردهای دیگر نیز اعزام خواهند شد.
اعزام یگان‌های واکنش سریع ارتش به منطقه عمومی رزمایش بزرگ نزاجا/ به‌کارگیری سامانه‌های دفاعی جدید
در اولین مرحله از رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله(ص) ۴ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران, یگان‌های واکنش سریع از سایر مناطق جغرافیایی کشور به مناطق عملیاتی منتقل شدند.
امیر سید کمال پیمبری سخنگوی رزمایش نزاجا در این باره گفت: نمایش تحرک, کارآمدی و ارتقای آمادگی یگان‌ها در پاسخ به نیازهای عملیاتی و هر نوع تهدید و همچنین تمرین طرح و آموزش‌های تخصصی از امروز در مناطق مختلف رزمایش به اجرا گذاشته شد.
امیر پیمبری تصریح کرد: ارزیابی آمادگی یگان‌های عمل‌کننده در حوزه تحرک تاکتیکی و جابه‌جایی سریع, انتقال تجربه و توانایی‌های مدیریت رزم نوین به فرماندهان جوان در رده‌های فرماندهی و ستادی, کاهش زمان عکس‌العمل نیروها به تهدیدات و به‌کارگیری سامانه‌های دفاعی جدید از جمله اهداف این رزمایش است.
وی تأکید کرد: رزمایش محمد رسول‌الله(ص) ۴ در منطقه راهبردی جنوب شرق کشور و در وسعتی بیش از ۲۲۰ هزار کیلومترمربع و با شرکت یگان‌های مختلف نیروی زمینی و پشتیبانی نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش با محوریت قرارگاه ولایت نیروی زمینی ارتش در حال برگزاری است.
عملیات اطلاعاتی پهپادهای ارتش در منطقه رزمایش/ اجرای “عملیات مقابله با تروریسم” توسط تیم ویژه
در ادامه مرحله نخست از رزمایش محمد رسول‌الله(ص)۴، با توجه به نفوذ یک گروه ویژه دشمن فرضی در منطقه, عملیات اطلاعاتی شامل اشراف اطلاعاتی با استفاده از پهپادها, جنگال و نیروهای بومی و همچنین تیم‌های ویژه انجام گرفت.
در این مرحله از رزمایش, طرح‌های مقابله و مبارزه با تروریسم نیز توسط یگان‌هایی از نزاجا به اجرا گذاشته شد.
امیر سرتیپ پیمبری درباره این مرحله از رزمایش به خبرنگاران گفت: در راستای اجرای عملیات مردم‌یاری, اداره بهداشت و درمان نزاجا با استقرار بیمارستان صحرایی در منطقه عمومی رزمایش, خدمات رایگان بهداشتی و درمانی مورد نیاز مردم منطقه را ارائه کرد.
هلی‌برن گسترده تکاوران ارتش در جنوب شرق کشور/ یگان‌های جنگ الکترونیک در مناطق مختلف مستقر شدند
امیر سیدکمال پیمبری سخنگوی رزمایش بزرگ محمد رسول الله(ص) ۴ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران، گفت: در ادامه مرحله نخست رزمایش, عملیات هلی‌برن در منطقه وسیعی از سواحل مکران تا عمق محورهای مواصلاتی جنوب شرق کشور توسط نیروهای ویژه تکاور نزاجا با موفقیت انجام شد، همچنین بنابر دستورات صادره از قرارگاه ولایت نزاجا, یگان‌های هوابرد, واکنش سریع, تکاور, زرهی, مهندسی, توپخانه, جنگ الکترونیک و… نیز در مناطق از پیش تعیین شده, مستقر شدند.
وی افزود: تیپ ۵۵ هوابرد نیروی زمینی ارتش برای ایجاد عملیات مانع‌شونده, در مدت زمان تقریبی دو ساعت که با توجه به بعد مسافت, زمان بسیار خوبی است, با استفاده از چترهای تولید داخل و در ارتفاع پایین‌تر از ۷۵۰ فوت که یک رکورد برای فرود یگان‌های هوابرد می‌باشد, در محورهای تهدید با هماهنگی کامل قرارگاه منطقه‌ای, مستقر شد و در مجموع عملکرد مناسبی را ارائه کرد.
سخنگوی رزمایش بزرگ نزاجا تصریح کرد: ما در این رزمایش به‌دنبال تحکیم و تبیین شعار امنیت منطقه و صلح پایدار در سایه اقتدار دفاعی و وحدت اسلامی می‌باشیم.
امیر پیمبری ادامه داد: ما قدرت تحلیل و پیش‌بینی سناریوهای دشمن را داریم و منطبق با تهدیدات, آموزش‌ها را به‌صورت تئوری و عملی به کار بسته‌ایم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از مردم عزیز منطقه در همراهی با رزمندگان نیروی زمینی ارتش صمیمانه تشکر می‌کنیم و یقین داریم این همدلی و هم‌افزایی در توان دفاعی و ارتقای ضریب امنیتی این منطقه را به‌دنبال خواهد داشت.
انتهای پیام/
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا