سیاسی

ادعای فرانسه در خصوص ارسال سلاح های ایران به یمن

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از رویترز، ژان ایو لو درایان وزیر خارجه فرانسه روز سه شنبه بدون پاسخ دادن به سئوالاتی درباره اینکه آیا پاریس باید به فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی پایان دهد، آن هم به خاطر استفاده از این سلاح ها علیه مردم یمن، ادعا کرده است که ایران مقادیر زیادی سلاح در خاک یمن دارد.
عربستان سعودی رهبری ائتلاف نظامی را بر عهده دارد که از سال ۲۰۱۵ میلادی تجاوز به خاک یمن را آغاز کرده و در این مدت بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی بیگناه به خاک و خون کشیده شده و ۳ میلیون نفر نیز آواره و بی خانمان شده اند.
دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با انتقادات گسترده ای از سوی گروه های حقوق بشری به خاطر حمایت از اقدامات عربستان سعودی روبرو شده است. پاریس به ریاض اجازه داده است تا از سلاح های فرانسوی در تجاوز به خاک یمن استفاده کند.
زمانی که از وزیر خارجه فرانسه سئوال شد که چرا پاریس به فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی ادامه می دهد، وی بدون اشاره به این مساله گفت: اولویت فعلی دستیابی به یک راهکار سیاسی برای پایان دادن به بحران یمن است.
وی افزود: من واقعا نگران اوضاع یمن هستم. این یک جنگ بیهوده است. درست است که تسلیحات سعودی در آنجا وجود دارد ولی مقادیر زیادی از تسلیحات ایران نیز در خاک یمن وجود دارد.
جمهوری اسلامی ایران بارها اتهامات مربوط به عرضه سلاح به حوثی های یمن را رد کرده است. عربستان و امارات از مشتریان اصلی تسلیحات نظامی فرانسه به شمار می روند. منابع اگاه تاکید کرده اند که بر خلاف برخی کشورهای اروپایی، فرانسه هیچ اقدام قاطعی را برای کاهش یا متوقف کردن فروش سلاح به ائتلاف سعودی انجام نداده است.
انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا