سیاسی

اختصاص ۸میلیاردو۹۰۰میلیون تومان اعتبار در سال ۹۵ به طرح های آبرسانی روستاهای قاینات

عیدی مدیرامور آب وفاضلاب روستایی قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن با اعلام این خبر گفت:در سال جاری ۸میلیارد و۹۰۰میلیون تومان برای آبرسانی به روستاهای شهرستان قاینات اختصاص یافته است که از این مبلغ ۶میلیاردو۱۰۰میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته و ۲میلیاردو۸۰۰میلیون تومان از محل تملک دارایی ،۲% نفت و ماده ۱۸۰ به آب و فاضلاب روستایی می باشد.
وی اظهارداشت:آبرسانی به ۱۰روستای شهرستان قاینات به منظور رفع مشکل بی آبی در دستور کار قرارگرفته است
عیدی گفت:از مجتمع گرماب روستاهای مهدی آباد و امیر آباد سرچشمه با ۲۲۵ خانوار و از مجتمع آویچ روستاهای آفریز،اسماعیل آباد،تیغدر، قومنجان و ادامه آن به کومیران با ۱۱۶۵خانوار و از مجتمع کرغند روستاهای دره باز و شندان عرب با ۱۵۶ خانوار و از مجتمع فیض آباد روستاهای فتح آباد،علی زنگی با ۷۴ خانوار که جمعاً ۱۶۲۰خانوار بالغ بر ۶۰۰۰ نفر بهره مند خواهد شد.
وی در ادامه افزود: تعهد ما برای اتمام آبرسانی به این ۱۰ روستا تا مرداد ماه ۹۶ می باشد ولی سعی و تلاش ما و همکاران بر این است که بعضی از پروژه ها را بتوانیم در دهه فجر امسال به بهره برداری برسانیم تا مردم از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند گردند.
عیدی گفت: بعضی از همین روستاها با تانکر در حال حاضر آبرسانی می شود که مشکلات زیادی مردم متحمل می گردند که بعد از اجراء عملیات آبرسانی دائم این روستاها از چرخه آبرسانی سیار خارج خواهد شد.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گفت: روستاهای دیگری که در مسیر خط انتقال پروژه می باشند هم در دست بررسی و مطالعه آبرسانی می باشد که در فازهای بعدی و پس از تأمین اعتبار اقدام لازم به عمل خواهد آمد.
عیدی تصریح کرد؛ در حال حاضر ۱۷۱ روستا در شهرستان داریم که ۱۳۰ روستا تحت پوشش آبرسانی قرار داردکه دارای ۱۳۵۰کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع است وبه وسیله این خطوط آب شرب روستاها از محل ۴۸ منبع آبی تأمین می گردد.
وی گفت: ۷ روستا از مدار بهره برداری به دلیل ۱۸ سال خشکسالی پی در پی خارج شده است و۱۶ روستای قاینات بالای۲۰ خانوار هم هنوز فاقد هرگونه شبکه آبرسانی می باشد.
عیدی در خصوص وضعیت آبرسانی به روستاهایی که با تانکر یا با تنش آبی و بحران مواجه هستند به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر تعداد ۳۹ روستای شهرستان با تانکر سیار در فصل تابستان آبرسانی می گردد، و تعداد ۴۹ روستا مشکل خاصی ندارند و تقریباً به طور دائم در ۲۴ ساعت از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند اند، و۵۱ روستا دارای تنش آبی و بحران هستند که این ۵۱ روستا تأمین منابع آبی آنها کاهش یافته و دچار کمبود آب شرب شده اند و شبکه آبرسانی به این روستاها از قدمت قدیمی و فرسودگی شدیدتر برخوردارند، که نزدیک به ۴۱۸ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع فرسوده در شهرستان است که باید از محل اصلاح و بازسازی شبکه ها در شهرستان و استان تأمین اعتبار شوند که با توجه به قطره چکانی اعتبارات و هزینه بر بودن تعویض لوله های آب شرب هر ساله با مشکلات هدررفت آب شرب و اتفاقات روزمره مواجه بوده که امسال از محل اعتبارات تملک دارایی ۲% نفت و ماده ۱۸۰، فرمانداری تقریباً پول خوبی گذاشته اند چنا نچه تخصیص یابد بخشی از آن ان شاء الله حل خواهد شد.
عیدی مدیر امور آب و فاضلاب روستایی در ادامه از تأثیر خشکسالی های ۱۸ ساله بر روی منابع آب شرب روستایی گفت: طی سالهای گذشته، خشکسالی ۱۸ ساله امان مردم روستاهای خراسان جنوبی خصوصا شهرستان قاینات را بریده که ما در سال ۹۴ و پنج ماهه اول سال ۹۵ تعداد ۱۵ حلقه چاه عمیق و دستی به شدت کاهش آب دهی داشته که حتی با کف شکنی مجدداتأثیری آنچنانی نداشته است و تعداد ۷ حلقه چاه از ۱۵ حلقه چاه کاملاً خشک شده است و مابقی هم در آستانه خشک شدن هستند لذا در پایان از مردم عزیز شهرستان می خواهیم که بی دلیل آب شرب را هدر ندهند زیرا قاینات روی کمربند خشکسالی قرار دارد و ما در برخی از روستاها با کمبود آب شرب مواجه بوده، و مردم باید نهایت صرفه جویی را داشته باشند. چنانچه مردم با همین وضعیت کم آبی اگر ۱۰% درصد صرفه جویی لازم را داشته باشند ما به راحتی می توانیم از این بحران عبور نماییم و تمام هموطنان عزیز روستایی ما از این نعمت الهی آب مایه حیات است به صورت پایدار برخوردار باشند.
آیا همشهری های عزیز روستایی ما میدانندخشکسالی های پی در پی و کاهش نزولات جوی در سال های اخیر باعث افت شدید در سطح منابع آب زیرزمینی به عنوان تنها منابع تأمین آب روستاها می باشد و این موضوع علاوه بر افزایش چشمگیر هزینه های استحصال و تأمین آب شرب روستاها زنگ خطر برای ایجاد بحران آب به صدا درآمده است، لذا ما خدمتگزاران در امور آب و فاضلاب روستایی قاینات تنها راه جلوگیری از بحران و قطعی آب را همکاری و همراهی همه شهروندان در اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی همگانی می دانیم و ما فرزندان کویر باید قدر این نعمت بی بدیل الهی را بدانیم و آن را هدر ندهیم.
وی گفت:قاینات روی کمربند خشکسالی قرار گرفته و تشنگی در کمین شهرستان است و این تنها حرف نیست. اگر مردم صرفه جویی در مصرف آب شرب را جدی نگیرند، تشنگی دیگر حکایت نخواهد بود و به چشم خودمان خواهیم دید، و تنها راه مقابله با بحران کم آبی در روستاهای شهرستان مدیریت صحیح مصرف است که باید مردم رعایت نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا