سیاسی

اختصاص ۲۳ میلیارد ریال اعتبار برای احیای قنوات خراسان جنوبی

به گزارش نسیم قائن ، هاشم ولیپور مطلق اظهار کرد: بیش از ۷ هزار رشته قنات در خراسان جنوبی وجود دارد.
وی با بیان اینکه تعداد ۶ هزار و ۲۳۴ رشته قنات در استان شناسایی شده است، افزود: برای احیاء و مرمت قناتهای استان در سال جاری اعتباری مصوب و مبادلهای نیز انجام نشده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه از محل اعتبارات خاص دو قنات شهرستان نهبندان که بر اثر سیل تخریب شده، عملیات بازسازی در حال انجام است، یادآور شد: از محل اعتبارات ملی و تملک مبلغ ۲۳ میلیارد و ۵۹۵ میلیون ریال برای قنوات استان اختصاص یافته است و با توجه به اختصاص اعتبارات در قنوات فعالیتهای بازسازی انجام شده است.
ولی‌پور مطلق ادامه داد: تعداد پروژههای سال جاری بستگی به اعتبارات اختصاصی استانی و درصد تخصیص آنها به اعتبارات ملی و مدیریت بحران دارد.
وی با بیان اینکه تمامی قنوات استان نیازمند مرمت هستند، گفت: از آغاز تاسیس استان تاکنون در ۲ هزار و ۱۷۶ رشته قنات یک یا چند نوبت کار شده است.
۳ هزار کیلومتر از قنوات خراسان جنوبی نیازمند مرمت است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۳ هزار کیلومتر از قنوات استان نیازمند مرمت هستند، افزود: برای مرمت اساسی هر کیلومتر حدود یکمیلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.
ولیپور مطلق با بیان اینکه از محل اعتبارات استانی برای مرمت قنوات مبلغ ۱۳ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال پیشبینی شده است، اضافه کرد: میزان اختصاص آن هنوز مشخص نشده است.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۲۱ رشته قنات در استان مرمت شده است، تصریح کرد: برای مرمت این قنوات مبلغ ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی، حوادث و ملی هزینه شده است.
بیرجند بیشترین قنوات خراسان جنوبی را دارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیرجند با یکهزار و ۷۷۰ رشته قنات بیشترین تعداد قنوات استان را دارد، یادآور شد: در حال حاضر براساس آمار رسمی مقام دوم تعداد قنوات به خراسان جنوبی داده شده است.
ولیپور مطلق خاطرنشان کرد: متولی اصلی منابع آب استان و آمار مربوط به شرکت آب منطقهای استان است.
منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا