سیاسی

احداث پمپ بنزین بلوار سیمان شهرتیشه به ریشه توسعه دانشگاه آزاداسلامی قاین

به گزارش نسیم قائن ، گاهی اوقات شاهد بروز اتفاقات و انجام کارهایی در شهر قاین هستیم که اگر نگوییم منحصر به فرد، حداقل باید گفت: در نوع خود کم نظیر است. احداث پمپ بنزین در بلوار سیمانشهر بعد از چهارراه شفا که نزدیک بیمارستان قاین و دانشگاه آزاد است، از جمله این موارد است.
در اینکه شهرک های قاین کمبودها و مشکلات بسیاری دارند، هیچ شکی نیست و تلاش در جهت رفع آنها امری لازم است، اما آیا اولاً مهمترین و اساسی ترین مشکل این مناطق که قرار است پمپ بنزین در محدوده آن احداث شود، نبود پمپ بنزین است؟ آیا فکر شده است که احداث پمپ بنزین در محدوده مناطق مسکونی چه مزاحمت هایی برای مردم دربردارد؟ آیا به مخاطرات احداث پمپ بنزین در نزدیک مناطق مسکونی، آموزشی و درمانی اندیشیده شده است؟ همه ما حادثه چند سال قبل در یکی از پمپ بنزین های قاین را که می رفت به حادثه ای وحشتناک تبدیل شود را از یاد نبرده ایم، پس چه اصراری برای راه اندازی این پمپ در این مکان است؟ آیا مکان مناسب دیگری برای این امر وجود نداشت؟ این خیابان به دلیل قرارگرفتن در مسیر رسیدن بیمارستان و دانشگاه خیلی شلوغ است که با بهره برداری از جایگاه سوخت، شلوغی اش دو برابر میشود و بعد در نظر بگیرید گرمای هوا و بوی بنزین چه بر سر مردم ساکن در این مناطق می آورد، از سویی بیماران نیاز به هوای مناسب دارند اما جایگاه سوخت آلاینده های مضر بسیاری را در هوا منتشر میکند که برای بیماران خطرناک است.
همه ما می دانیم برای بیمار اورژانسی، ثانیه هم اهمیت دارد اما مشکل ترافیک که در اینجا ایجاد خواهد شد، آیا این امر به مشکل برنخواهد خورد؟ جایگاه سوخت در کنار بیمارستان شبیه قراردادن بشکه باروت در کنار آن است. اگر اتفاقی در اینجا بیفتد، به طور مستقیم بر روی بیمارستان تاثیر میگذارد. اگر حادثه ای روی دهد ابتدا بیمارستان که خود باید به عنوان یک مرکز امدادی خدمات رسانی کند، در معرض خطر قرار میگیرد. احتمالاً پس از احداث پمپ بنزین باز باید منتظر انبوه اعتراضات و شکایات مردم به جهت وجود آن در منطقه باشیم و بعد احتمالاً مسئولان به خود زحمت داده و کمیته و کارگروههایی را برای رفع این مشکل تشکیل خواهند داد!
اما مسأله مهم دیگر در این بین که میتواند جالب باشد این است که چندی قبل دانشگاه آزاد اسلامی که درصدد توسعه فضای فیزیکی دانشگاه برای ایجاد دانشکده های جدید از جمله دانشگاه علوم پزشکی بود، خواستار واگذاری زمین های این منطقه به دانشگاه برای این امر بود که گویا در شورای قبل توافقاتی در این رابطه انجام میگیرد، اما در شورای فعلی بنابر دلایلی این امر به سرانجام نمیرسد و زمینها به دانشگاه آزاد به هر دلیل واگذار نمیگردد، البته مهندس اسفرقی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی قاینات در مصاحبه ای که در شماره ۲۶ طنین قاینات به چاپ رسید، دلیل این امر را خواسته شورای شهر برای واگذاری ۵۰ متر از سراسر حاشیه زمین و مخالفت سازمان مرکزی دانشگاه آزاد با این امر به دلیل از بین بردن امکان توسعه دانشگاه در آینده اعلام کرد.
همه ما وضعیت امروز دانشگاه پیام نور را باید در نظر داشته باشیم که اکنون عملاً در میان مناطق مسکونی محصور شده است و اگر قرار باشد در هر زمانی فضای آن به جهت افزودن تعداد دانشجو، رشته ها و … توسعه یابد، عملاً امکانی برای آن متصور نیست. اکنون با ایجاد و ساختن پمپ بنزین که البته با ایجاد واحدهای صنفی مرتبط با آن نیز قطعاً همراه خواهد بود، عملاً دانشگاه آزاد اسلامی قاین در همان وضعیتی گرفتار میشود که اکنون دانشگاه پیام نور دچار آن است، با این تفاوت که در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی قاین برنامه توسعه گستردهای را گویا مدنظر دارد که از قرار معلوم بودجه کلانی نیز بدان اختصاص یافته است که ساخت پمپ بنزین عملاً میتواند این پروژه را با اما و اگرهای بسیاری روبرو کند.
به راستی اصرار برای اجرای چنین پروژهای باتوجه به مخاطراتی که در بردارد، چیست؟ و اجرای آن چه مزیتهای فوق العاده ای دربردارد که سبب شده تا تصمیم به اجرای آن گرفته شود؟ به راستی چه سنخیتی میان وجود پمپ بنزین در کنار و مجاورت بیمارستان و یک مرکز آموزش عالی وجود دارد؟ آیا توسعه دانشگاه آزاد قاین و که به نوعی توسعه آموزش عالی شهرستان است، آنقدر ارزش ندارد که از خیر احداث یک پمپ بنزین بگذریم؟ آیا متولیان این امر و کسانی که مجوز اجرای چنین پروژهای را صادر کرده اند و کسانی که تصمیم به اجرای آن را دارند، به منتقدین حق نمیدهند که به این ذهنیت برسند که شائبه های سیاسی و مسائلی از این قبیل در اتخاذ این تصمیم اثرگذار بوده است؟
البته باید بازهم تأکید کنیم حتی در صورت عدم وجود دانشگاه آزاد در این منطقه بازهم احداث پمپ بنزین همانگونه که درابتدا اشاره شد، مخاطرات و مسائل جدی به دنبال دارد که قابل چشم پوشی نیست.
اما نکته مهم دیگر لزوم دخالت مقامات عالی شهرستان در این قضیه است. چندی قبل شاهد بودیم در مسأله انتقال پنجشنبه بازار از مکان فعلی شرافتی راد فرماندار وقت قاینات با دخالت در این امر، مانع از انتقال پنجشنبه بازار از مکان فعلی شد. در حال حاضر هم از فرماندار جدید قاینات که خود به نوعی فردی دانشگاهی است، انتظار میرود تا در چارچوب قانون و اختیارات خویش تاحد امکان مانع اجرای چنین پروژهای(احداث پمپ بنزین) گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا