سیاسی

اجلاسی به نام معلمان، به کام فعالان انتخاباتی/ از پیش‌گویی هاشمی برای انتخابات آینده تا اعتراف رئیس اجلاس به عزل و نصب‌های انتخاباتی در وزارت‌خانه

به گزارش نسیم قائن به نقل ازدانا، طی روزهای گذشته، سی و سومین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور با حضور نمایندگان آموزش و پرورش از سراسر استان ها و مسئولین وزارت آموزش و پرورش در تهران برگزار شد.
این اجلاس که از آن به عنوان بزرگترین اجلاس سالانه مدیران آموزش و پرورش یاد می شود، با هدف بهره گیری از دیدگاه های فرهنگیان نقاط مختلف کشور، تبیین مأموریت ها، خط مشی و اولویت های اصلی آموزش و پرورش وتبادل تجربه و ارتباط مستقیم با مدیران عالی وزارتخانه هر ساله برگزار می شود که طی سال های گذشته مسیری متفاوت از مسیر اصلی خود را در پیش گرفته است.
این اجلاس اگرچه به نام معلمان آغاز شد اما در حالی به پایان رسید که هر یک از سخنرانان مشکلات را به دولت قبلی گره زده و حتی کاهش بودجه آموزش و پرورش در سال های اخیر و اعتراض معلمان را به گردن دولت های قبلی نهادند.
در نخستین روزهای این اجلاسیه، جهانگیری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با تمام محدودیت‌هایی که پیش رو داشته است، تلاش کرد که به آموزش و پرورش بیش از سایر بخش‌ها برای حل مسائل خود از نظر اعتباری کمک کند خاطر نشان کرد: سالی در کشور داشتیم که درآمدهای نفتی ۱۱۸ میلیارد دلار بود، اما در سال گذشته درآمدهای نفتی فقط ۲۰ میلیارد دلار بوده که عامل اصلی آن تحریم ها بوده است.
جهانگیری در ادامه جهت توجیه روسای اموزش و پرورش نسبت به عملکرد دولت یازدهم طبق توصیه های قبلی مشاورین رسانه ای به تعریف و تمجید از آثار برجام پرداخت و گفت: در مذاکرات هسته‌ای به یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماسی دست یافته‌ایم که هم حقوق هسته‌ای ملت ایران محقق شد و هم ایران‌دوستی در جهان در دستور کار است.
فانی وزیر آموزش و پرورش نیز گوی سبقت را از جهانگیری در انتقاد از عملکرد مسئولین گذشته ربوده و در نخستین روز از این اجلاس اعلام کرد: سهم آموزش و پرورش در بودجه دولت از ۱۲٫۲ به ۱۴٫۹ درصد رسیده است یعنی ۲٫۷ درصد رشد داشته است که نشان دهنده آن است که دولت تدبیر و امید نسبت به آموزش و پرورش عنایت خاصی داشته است.
سخنان روز اول فانی بیشتر جنبه یک مانور تبلیغاتی برای اقناع افکار عمومی نسبت به فعالیت های دولت یازدهم در زمینه آموزش و پرورش را داشت؛ جهانگیری هم در حالی از دستاوردهای برجام صحبت کرد که تا کنون این دستاوردها به صورت عملی وارد زندگی هیچ یک از مردم از جمله معلمان نشده است.
در ادامه سخنرانی های روز نخست این اجلاس، حجت الاسلام ناصری، رئیس ستاد برگزاری سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش به گوشزد کردن دستاوردهای انتخاباتی دولت یازدهم به مسئولین آموزش و پرورش در استان ها ادامه داده و عنوان کرد: دولت یازدهم در طول سه سال گذشته در بخش‌های مختلف از جمله تعلیم و تربیت کشور عملکرد افتخارآمیزی داشته است و در این مدت با درایت رئیس جمهور و همکارانشان در دولت و نیز مدیریت علمی وزیر آموزش و پرورش، کارهای بزرگی انجام شده است.
ناصری گریزی هم به عزل و نصب ها در این وزارت خانه زده و یکی از افتخارات فانی را عزل و نصب های گسترده و اتوبوسی دانست به طوری که عنوان کرد: به محض تشکیل دولت تدبیر و امید و حضور علی‌اصغر فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش، وی برای بازنگری در نیروها در سمت مدیریت این وزارتخانه کمیته انتصابات را تشکیل دادند.
رئیس ستاد برگزاری سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش، بر تبعیت بی چون و چرای مدیران آموزش و پروش از دولت تأکید کرد و گفت: تلاش می‌کنیم کسانی را جذب کنیم که فقط به امر تعلیم و تربیت بپردازند، برنامه‌های دولت تدبیر و امید را قبول کرده و آن را اجرا کنند.
در ادامه این اجلاس که بیشتر به اجلاس انتخاباتی و بیان دستاوردهای دولت به شمار می رفت، مدیران و رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور، مدیران و رؤسا به حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب رفته و با سید حسن خمینی دیدار کردند.
در نخستین روز اجلاس یکی از اقوام آقای وزیر در این همایش مشاهده شد؛ فردی که از قبل ماجرای دخالتش در برخی برنامه های آموزش و پرورش شنیده می شد البته آقای وزیر دخالت او را تکذیب کرده و گفته به هیچ فامیلی حکم نداده است.
حضور لاریجانی در نخستین ساعات برگزاری اجلاس در روز دوم و اظهارات وی درباره مسائل هسته ای یکی دیگز از نقاطی بود که نشان داد این اجلاس در آخرین سال دولت بیشتر از سالهای گذشته رنگ و بوی انتخاباتی به خود گرفته است.
محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه در دومین روز از سی و سومین اجلاس رؤسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور هم به جمع سخنرانان در این اجلاس پیوست و طبق روال روز گذشته به توجیه افکار عمومی نسبت به اقدامات دولت پرداخت.
وی بدون نگاه به وضعیت فعلی آموزش و پرورش در کشور، کنترل تورم، بهبود روابط خارجی و تأمین شاخص‌های امنیت ملی و ثبات کشور را از اقدامات موثر دولت یازدهم دانسته و مدعی شد: ایران از کشورهای متوسط به گروه دوم ارتقا پیدا کرده که به لحاظ پیشرفت، یک شکل‌دهی سرمایه انسانی و آموزشی داشته است که بدترین اتفاق برای معلمان، افزایش تورم است.
دومین روز از این همایش در حالی به نیمه می رسید که به بهانه حضور رئیس تشخیص مصلحت نظام در سالن اجلاس، فضای امنیتی در این همایش حاکم شد و قانون ممنوعیت ورود موبایل به اجلاس بسیار سختگیرانه تر از قبل اجرا شد.
روز سوم این همایش با حضور هاشمی رفسنجانی آغاز شد که سخنان وی بیشتر از قبل رنگ و بوی انتخاباتی به خود گرفته و عملاً وظیفه معلمان و مسئولان آموزش و پرورش برای انتخابات آینده را در راستای روی کار آمدن رئیس دولت یازدم مشخص می کرد.
هاشمی در قسمتی از سخنان خود گفت: بچه‌های ما باید بروند و خارج درس بخوانند و بیایند و معلوم است که باید بروند؛ این سخنان شاید توجیهی برای حضور فرزندان مسئولین در خار از کشور به بهانه تحصیل بود.
وی در ادامه به مباحث داخلی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: از کارهای بسیار ارزشمند دولت روحانی این بود که تحریم‌های طولانی، خطرناک و واقعا کشنده را از جلوی پای ما برداشت اما برخی چشم خود را می‌بندند و دهان خود را باز می‌ کنند و می‌گویند برجام سم مهلک است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: ما همه این مسائل را از سر برجام داریم، یادآور شد: تا قبل از برجام در اکثر رشته‌های حساس از ایران کسی پذیرفته نمی‌شد اما امروز این مسئله حل شده است، برخی برجام را بی‌خاصیت و سم مهلک می‌دانند لذا این دولت باید فهرست دستاوردهای خود را بیشتر معرفی کند تا این حرف‌ها را نشنود و ما باید کاری کنیم تا دنیا با خیال راحت با ایران تعامل داشته باشد.
وی تاکید کرد: دولت با برجام پایه بزرگی را گذاشت و اگر بنای عوام‌فریبی باشد خیلی حرف‌ها را می‌شود زد. در حالی که ما باید بتوانیم به دانش و تحقیقات جهانی دسترسی داشته باشیم، از این رو معلمان آثار برجام را ببینند و بچه‌های مردم آن را روشن کنند. البته من نمی‌خواهم بگویم که به صورت جناحی عمل کنیم.
هاشمی در این اجلاس برای دولت سنگ تمام گذاشته و ضمن پیشگویی نتیجه انتخابات آینده گفت: مطمئنم در دوره دوم دولت روحانی می‌توانیم به پیشرفت‌های زیادی برسیم؛ بسیاری از سم پاشی‌ها و هوچی‌گری و اهانت‌ها برای این است که به آنجا نرسیم و این خطرناک است.
در ادامه این همایش روحانی نیز به این اجلاس آمد و ضمن سخنرانی برای روسای آموزش و پرورش کشور گفت: یکی از تلاش‌های دولت یازدهم از آغاز مسئله سلامت و در کنار آن محیط زیست بوده و یکی از افتخارات این دولت که انشاءالله تا پایان کار دولت هم این افتخار باقی خواهد ماند و در آینده هم ادامه خواهد یافت، مسئله سلامت و تحول مثبتی است که در امر بهداشت و درمان و سلامت مردم به وجود آمد.
وی بدون توجه به اینکه در سال آینده ممکن است دولت دیگری روی کار بیاید گفت: ما باید در تمام صحنه‌ها کاری کنیم که توطئه دشمن علیه منافع‌مان خنثی شود. شرایط امروز نسبت به پارسال بسیار متفاوت است، سال آینده خواهید دید شرایط بسیار متفاوت‌تری خواهد بود.
دیدار با شخصیت های سیاسی و حضور آنها در این اجلاس از جمله دیدار با سید حسن خمینی و همچنین حضور اشخاصی مانند هاشمی رفسنجانی، در حالی که این افراد سمت اجرایی در خصوص آموزش و پرورش ندارند و از طرف دیگر حضور نمایندگان حامی و همراه با سیاست های دولت در این نشست، شائبه انتخاباتی بودن این اجلاس سالیانه در آخرین سال از عمر دولت و در آستانه انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری تقویت می کند.
با توجه به اینکه آموزش و پرورش در این سال های اخیر به دلیل ضعف مدیریتی و سیاسی کاری دچار تنش های زیادی شده است قاعدتاً و بر اساس منطق عقلی، باید اجلاسیه مکانی برای تبادل نظر جهت برطرف کردن این تنش ها باشد اما حقیقت این اجلاس در آستانه انتخابات چیزی به جز این بوده است.
برای این اجلاس سه روزی مبلغی بالغ بر یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان هزینه شده است؛ این مبلغ برای اجلاسی که به پایان مشکلات معلمان منجر شود، هزینه قابل توجهی نیست اما صرف این هزینه برای جلساتی که شائبه انتخاباتی بودن آن بسیار بالا است امری ناپسند تلقی می شود.
بررسی اجلاس در سال های گذشته نیز نشان می دهد که رنگ و بوی سیاسی این اجلاس طی سال های اخیر بیشتر از قبل شده و این در حالی است که مشکلات معلمان در این چند سال نه تنها کاهش نیافته بلکه بیشتر نیز شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا