سیاسی

اجرای ویژه برنامه‌های شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی/ تمهیدات برپایی شام غریبان شهادت امام هشتم(ع)

به گزارش نسیم قائن ،
مراسم روز شهادت امام رضا(ع) ظهر و عصر امروز در حرم منور رضوی برگزار شد و زائران و مجاوران خود را آماده برپایی شام غریبان شهادت امام رضا(ع) می‌کنند.
حضور خیل عظیم عاشقان امام هشتم(ع) و برپایی نماز ظهر و عصر شهادت آن امام همام و سخنرانی آیت‌الله علم‌الهدی جزو مهم‌ترین برنامه‌های امروز حرم منور رضوی بود.
زائران رضوی دست به سینه و در حال تعظیم با چشمانی بارانی و ملتمس وارد صحن‌ها شدند و از خوان پربرکت حضرت رضا(ع) بهره برده تمنای حضور مجدد در بارگاه منور را داشتند.
صحن‌های مختلف حرم رضوی مملو از جمعیت عزاداری بود و هست که با پای پیاده یا در قالب کاروان‌های زیارتی خود را به مشهد رسانده‌اند تا در شهادت ثامن الحجج(ع) همنوا با مجاوران حضرتش به سوگ بنشینند.
عزاداران و دلسوختگان با در دست داشتن علم و پرچم‌های مزین به القاب و اسامی ائمه اطهار(ع) در حالی که به سوگواری مشغول بودند خود را به صحن‌های حرم رضوی رسانده بودند.
در بیرون از حرم مطهر نیز دسته‌جات عزاداری با زنجیرزنی و سینه‌زنی عشق و ارادت خود را به ساحت هشتمین امام همام ابراز کردند.
از سوی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی ویژه‌برنامه‌های متعددی در اماکن و رواق‌های حرم مطهر رضوی برگزار شد.
برپایی سوگواره زنان نوغان
در حدود یک‌هزار و ۲۰۰ سال پیش و همزمان با روز شهادت امام رضا‌(ع) زنان محله نوغان مشهد مقدس در اقدامی شاخص و زیبا مهریه‌های خود را به‌منظور شرکت در مراسم تدفین پیکر پاک این امام بزرگوار بخشیدند و با این کار خود در تاریخ ماندگار شدند.
امروز نیز همچون سال‌های گذشته و همزمان با روز شهادت امام‌رضا(ع) زنان محله نوغان به‌تأسی از مادران و پیشینیان خود اقدام به برگزاری مراسم سوگواری با عنوان «سوگواری زنان نوغان» کردند.
این مراسم با همکاری شهرداری منطقه ثامن از ساعت ۹ صبح امروز در محل مؤسسه فرهنگی «بیت‌الصادق» خیابان طبرسی برگزار شده و در آن بیش از هزار نفر از زنان این محله و دیگر زائران و عزاداران رضوی شرکت کرده‌اند.
پس از مراسم عزاداری و سخنرانی در «بیت‌الصادق»، خیل عظیم این زنان نسبت به حمل تابوت نمادین حضرت رضا(ع) تا حرم مطهر رضوی اقدام کرده و با اهدای گل مراتب تسلیت خود را به این امام همام عرض کردند.
رکورد حضور زائران پیاده در حرم رضوی
۲۹۸ هزار و ۱۸۱ نفر زائر پیاده در قالب ۲۰۶۰ کاروان وارد مشهد مقدس شدند و نسبت به سال گذشته تعداد زائران پیاده که به مشهد ورود کردند ۱۳ درصد افزایش یافت.
تمهیدات برپایی مراسم شام غریبان شهادت امام رضا(ع)
با پایان یافتن مراسم ظهر شهادت امام رضا(ع) حرم منور رضوی آماده برپایی مراسم شام غریبان شهادت آن امام همام می‌شود و قرار است این مراسم از ساعتی دیگر در حرم رضوی برپا شود.
انتهای پیام/*
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا