سیاسی

اجرای طرح جامع مقابله با بیابان زایی در۳۸۰ هکتاراز اراضی قاین + تصاویر

احمد گلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن اظهارکرد: طرح بیابان زایی یکی از طرح های مهم وتاثیر گذار در کنترل بیابان زایی است و این طرح با کاشت گونه های متنوع و سازگار با منطقه قاینات شامل تاغ،قیچ،عجوه،آتریپلکس دردشت آفریز از حدود یک ماه پیش آغاز شده است و تا پایان اسفند بالغ بر ۱۰۰ هزار اصله نهال دراین دشت کاشته خواهد شد.
وی با بیان این که شهرستان قاین بیش از۷۶۰ هزار هکتار وسعت دارد گفت: از این میزان ، بالغ بر۷۰ هزار هکتار آن بیابانی و کویری است.
گلی در ادامه گفت: خشکسالی های متوالی نیز بر افزایش بیابانی شدن وسعت شهرستان افزوده است و درهمین راستا طرح ملی وجامع بیابان زایی در ۳۸۰ هکتار از اراضی شهرستان قاینات با اعتباری بالغ بر ۸۲۳ میلیون تومان آغاز شده است وتا پایان اسفند مرحله کاشت آن به پایان خواهد رسید.
گلی اضافه کرد: این گونه های گیاهی به آب کمتری نیاز دارند وطی ۶ مرحله تا مهرماه ۹۷ آبیاری خواهند شد .
وی افزود: با اجرای این طرح به مدت سه سال ورود دام به منطقه ممنوع است .
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین اظهارکرداز زمان آغاز به کار این طرح در سطح دشت آفریز روزانه به صورت میانگین ۴۵ نفر مشغول به کار هستند .
وی با بیان این که خشکسالی های اخیر وکمبود بارندگی باعث افت پوشش گیاهی وافت سفره های آب زیر زمینی شده است گفت: از ابتدای سال جاری طرح کنترل هرزآب نیز در ۳۲۷ هکتار از اراضی شهرستان قاینات با اعتبار ۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نیز اجرا شده است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا