سیاسی

اجرای طرح اختلالات ژنتیک در مدارس بیرجند و قاین

به گزارش نسیم قائن ، علی عرب نژاد مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در جلسه توجیهی طرح غربالگری اختلالات ژنتیک ۱۵تا ۲۵ سال در جمع مدیران مدارس و پرسشگران طرح مشاوره ژنتیک در بیرجند،اظهار کرد: از آنجایی که دانش آموزان امیدهای فردای کشور هستند اجرای همزمان دو طرح آگاهسازی و اختلالات ۱۵تا ۲۵ سال در میان آنها در دو پایه دهم و یازدهم باعث پیشگیری از معلولیت ها و بیماری های ژنتیکی در آینده برای این عزیزان خواهد شد .
وی افزود : همکاری دو دستگاه بویژه آموزش و پرورش و بهزیستی در ایجاد جامعه ای پویا و با نشاط اثربخش خواهد بود .
مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی ضمن اشاره به بیشترین درصد ازدواج فامیلی در استان،یادآور شد: در ازدواج فامیلی ریسک انتقال ژن معیوب به مراتب بیشتر است .
عرب نژاد با بیان این که بهترین زمان مراجعه جهت مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج زوجین است،تصریح کرد : در این طرح، دانش آموزان مشکوک جهت مشاوره ژنتیک به مراکز ارجاع داده می شوند و مشاوره برای آنها بصورت رایگان انجام می گردد.
وی با اشاره به این مهم که این سومین سال است که طرح مذکور در استان اجرایی می شود،خاطرنشان کرد: امسال ۲هزارو ۳۰۰ دانش آموز دختر و پسر پایه های دهم و یازدهم از خدمات طرح غربالگری اختلالات ۱۵تا ۲۵سال بهره مند خواهند شد .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا