سیاسی

اجرای آبیاری تحت فشار با اعتباری بالغ بر ۱۲میلیاردتومان/قاینات دارنده رتبه های برتر درمحصولات کشاورزی

به گزارش نسیم قائن ، عبدالحسین سجادی مدیرجهادکشاورزی قاین درمراسم تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان قاینات گفت: در سال ۹۵در بخش کشاورزی با رشد ۵/۷درصدی بعد از نفت بیشترین رشد را داشته ایم.
وی به جشن خودکفایی گندم در سال۹۵اشاره کرد وگفت:بعد از سال۸۲مجددا در سال گذشته جش خودکفایی گندم را گرفتیم .
وی با اشاره به اینکه ۲۰درصد سطوح زراعی وباغی استان مربوط به شهرستان قاینات است گفت:بیشترین جمعیت تولیدات دامی سطح استان مربوط به شهرستان قاینات نیز است.
سجادی ادامه داد:در۱۶محصول رتبه اول تا سوم استان ودر محصول زرشک نیز رتبه اول کشوری مربوط به قاینات است.
وی با اشاره به خشک ساللی های چند سال اخیر گفت: یکی از تدابیر دولت تدبیر وامید برای جلوگیری از هدررفت آب ،آبیاری تحت فشار وکم فشار بوده است .
سجادی افزود: از سال ۵۷تا سال ۱۳۹۲در شهرستان قاینات ۷۷۱هکتار ازسطوح زیر کشت شهرستان آبیاری تحت فشار بوده است واز سال ۹۲تا کنون وبه خصوص در سال های ۹۵و۹۶این میزان به ۲۲۸۹هکتار آبیاری تحت فشار وکم فشاربا اعتباری بالغ بر۱۲میلیارد و۹۰۰میلیون تومان رسیده است.
وی گفت:در سال گذشته در شهرستان قاینات حدود۱۴۰کیلومترخطوط انتقال آب انجام شده است.
مدیریت جهادکشاورزی قاین گفت: شهرستان قاینات بیشترین منابع آبی استان را دارد ولذا موضوع پرورش ماهیان گرمابی از سال۹۳به طور جد در شهرستان استارت خورده است
وی افزود:درسال ۹۵در شهرستان ۴۵هزار بچه ماهی توزیع شده است وامسال تاکنون ۲۵هزار بچه ماهی توزیع شده است وپیش بینی ما این است که این میزان به ۳برابر افزایش یابد.
وی گفت: در سال۹۲به بخش شیلات شهرستان ۶میلیون تومان اعتباراختصاص یافت وامسال این میزان به ۸۰میلیون تومان افزایش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی قاین گفت:دردولت تدبیر وامید در بخش توسعه ومکانیزاسیون هرزارع وکشاورزی که به دنبال تسهیلات باشد بدون نوبت های چندین ساله وبدون محدودیت می تواند تسهیلات دریافت کند
وی در خصوص توسعه صنایع تبدیلی وتکمیلی گفت:سرخانه زرشک اسفدن نیز آماده شده است وهمت تمامی مسئولین را می طلبد که در این زمینه ها همکاری بیشتری داشته باشند
سجادی به افزایش سرمایه صندوق حمایت توسعه بخش کشاورزی اشاره کرد وگفت: در سال۹۲سرمایه این صندوق حدود ۱میلیاردو۷۰۰میلیون سرمایه بود که این میزان اکنون به ۳/۵میلیاردرسیده است
مدیرجهادکشاورزی قاین در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به خسارات وارده از سرما وگرما وسیل به بخش کشاورزی گفت:سال گذشته ۱۶۴میلیاردتومان خسارت به بخش کشاورزی قاین وارد شده است که باید این میزان جبران شود
وی ادامه داد درحالی که اعتبارخسارات بخش کشاورزی فقط برای ۳شهرستان بود وقاینات در لیست نبود ،با پیگیری هیا انجام شده از هرینه مصوب استان ۱۲میلیارد به قاینات نیز اختصاص یافت.
کهن ترابی فرماندار شهرستان قاینات در مراسم تجلیل ازکشاورزان نمونه شهرستان در محل سالن اجتماعات جهاد کشاورزی شهرستان قاینات برگزار گردید؛ با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان انقلاب اسلامی، به ویژه شهیدان رجایی و باهنر و همچنین تبریک هفته دولت به مردم و مدیران دولت تدبیر و امید، اظهارداشت: شهرستان قاینات، یک شهرستانی است که وجه معیشت و اقتصاد مردم آن بر پایه کشاورزی و دامداری است. لذا با توجه به خشک سالی های ۱۷ ساله و کمبود منابع آب زیرزمینی حتما در حوزه کشاورزی بایستی کشاورزان با انواع کشت ها و روش های نوین آبیاری آشنا شوند.
فرماندار در ادامه بیان داشت: چون وجه معیشت و اقتصاد مردم این شهرستان بیشتر بر پایه کشاورزی می باشد و محور فعالیت های کشاورزی، نیز آب هست؛ مسئولین جهاد کشاورزی باید ضمن بستر سازی و فراهم نمودن زیرساخت های لازم در این حوزه، آموزش های ترویجی را به کشاورزان گسترش دهند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات بسیار خوبی که با تدبیر وزیر محترم جهاد کشاورزی در دولت یازدهم، صورت گرفت؛ بحث خودکفایی گندم بود. با توجه به اینکه منابع آبی رو به پایان است؛ همه باید کمک کنیم تا ضمن آشنایی کشاورزان به روش های نوین آبیاری و استفاده از کشت هایی که به آب کمتری نیاز دارد، تولیدات بخش کشاورزی بیش از پیش افزایش یابد.
کهن ترابی ادامه داد: روستا های ما یک زمانی تولید کننده بودند و شهر ها عمدتا مصرف کننده، ولی متأسفانه براثر خشک سالی ها می بینیم که روستا ها هم عمدتا مصرف کننده هستند. لذا یکی از تلاش های مهم ما ماندگاری جمعیت در روستا می باشد که باید همه مسئولین به این امر توجه و عنایت ویژه ای داشته باشند.
فرماندار قینات در قسمتی از سخنان خود، بیان داشت: یکی از مشکلات و چالش هایی که در شرایط کنونی بر سر راه کشاورزان وجود دارد؛ بحث فرهنگ سازی است. خیلی از کشاورزان عادت به روش های سنتی در کاشت و برداشت محصولات دارند بصورتی که تغییر روش های سنتی در آنان خیلی سخت است. در این خصوص همه مسئولین و کارشناسان امر بایستی فرهنگ سازی کنند و کشاورزان را با نوع کشت محصولات، روش های کاشت، داشت و برداشت آشنا نمایند. همچنین در بحث مصرف آب نیز باید آموزش های لازم به کشاورزان داده شود که به سمت و سوی محصولاتی بروند که به آب کمتری نیاز دارد.
کهن ترابی تصریح کرد: اگر به کشور های توسعه یافته نگاه کنیم می بینیم که آنها از مزیت اقتصادی و بهره وری و استفاده از روش های نوین آبیاری و همچنین رشد تکنولوژی بیشترین استفاده را در حوزه کشاورزی کرده اند.
فرماندار با اشاره به اینکه شهرستان قاینات دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوبی در حوزه کشاورزی و از برند های بسیار خوبی از جمله زعفران و زرشک در این حوزه برخوردار می باشد؛ تأکید کرد: همه مردم و مسئولین باید بستر و زمینه حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی را در شهرستان فراهم نماییم و بروکراسی اداری را در این حوزه و دیگر بخش ها به حداقل برسانیم و طوری با آنان رفتار کنیم که از سرمایه گذاری در شهرستان دلسرد نشوند و همچنین حضور آنان را در شهرستان تحمل کرده تا با سرمایه گذاری که در شهرستان انجام می دهند، رشد اقتصادی، اشتغال و رونق بازار را شاهد باشیم.
وی در پایان بیان داشت: در چند سال گذشته به جهت اهمیت بخش کشاورزی، اعتبارات بسیار خوبی به این حوزه اختصاص داده ایم بطوریکه خدمات و اتفاقاتی که در دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف کشاورزی صورت گرفته با دیگر دولت ها اصلا قابل مقایسه نمی باشد.
آیت الله اصفهانی امام جمعه قاین نیز دراین مراسم بر استفاده بهینه ودرست از آب در بخش های مختلف کشاورزی تاکید کرد وگفت: مسئولین باید آموزش های لازم را به همه کشاورزان بیاموزند تا بتوانند با استفاده از روش های نوین آبیاری در مصرف آب صرفه جویی وشاهد رونق بخش کشاورزی باشیم.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا