سیاسی

اجازه دهید آنچه حق شرکت سهامی زراعی است از سد بیهود برداشت شود

به گزارش نسیم قائن ، سومین جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان قاین روز گذشته با حضور مسئولین استانی وشهرستانی برگزار شد.
نعیمی رئیس امور منابع آب قاینات وزیرکوه دراین جلسه اظهارداشت:وضعیت منابع آبی شهرستان های قاینات وزیرکوه بحرانی است وباید این بحران را جدی گرفت.
وی افزود: در شهرستان های قاینات وزیرکوه ۷دشت وجود دارد که وضعیت دشتهای ما نیز بحرانی است وشاهد خشم طبیعت در برخی از دشت های شهرستان از جمله دشت اسفدن نیز بوده ایم.
نعیمی بیان داشت:در شهرستان قاینات وزیرکوه ۸۰۳حلقه چاه، ۸۰۴رشته قنات و۲۹۴دهنه چشمه داریم که ازاین میزان ۲۱۶ میلیون متر مکعب تخلیه مخازن آب زیرزمینی داریم که با این میزان برداشت ۲۸میلیون مترمکعب کسری مخزن داریم.
رئیس امور منابع آب قاینات وزیرکوه قاین با بیان اینکه ۱۶۴میلیون متر مکعب از منابع آبی خراسان جنوبی اضافه برداشت داریم ؛گفت: قاین وخضری بعد از سرایان بیشترین کسری مخزن آبی رادارد.
وی بااشاره به نصب کنتور های هوشمند افزود:یکی از روش های نظارت بر میزان آب مصرفی چاههای کشاورزی نصب کنتور هوشمند بوده است که با اجرای این طرح درشهرستان قاین ۱/۱میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است و۱۳میلیون کیلووات نیزدر مصرف برق نسبت به سال ۹۱ کاهش مصرف داشته ایم.
نعیمی بااشاره به میزان بارندگی در شهرستان قاین گفت:ازابتدای سال آبی۹۴تامرداد ماه سال جاری ۱۳۱میلیمتر بارندگی داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش۳۳درصدی بارندگی مواجه بوده ایم .
وی گفت: این میزان بارندگی به سفره های زیرزمینی ماهیچ تاثیر نداشته است.
نعیمی اظهارداشت:۳۰۲حلقه چاه غیر مجاز شناسایی شده که از این تعداد حدود۲۰۰حلقه فرم پرکرده ودر دست بررسی هستند .
وی افزود: از سال گذشته تاکنون ۶۳حلقه چاه غیر مجاز در قاینات وزیرکوه پلمپ شده است.
دراین جلسه تعدادی از روسای ادارات شهرستان قاین از جمله رئیس اداره برق،مدیریت جهاد کشاورزی،بخشداران شهرستان،رئیس امور آب وفاضلاب روستایی وشهری،شهرداری های شهرستان،مسئولین شرکت سهامی زراعی نیمبلوک و.. به ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در خصوص مدیریت آب شهرستان ارائه پرداختندومسائلی از جمله حل مشکل آب کوره های آجر پزی اسفشاد،مشکل آب آرین شهر،تفکیک آب شرب از فضای سبز،همکاری با مردم امیر آباد سرچشمه در خصوص بهره برداری از آب چشمه وهزینه پرداختی و… مطرح شد .
یکی از مهم ترین مسائلی که دراین جلسه مطرح شد بررسی اختلاف بین اهالی بیهود وشرکت سهامی زراعی نیمبلوک در خصوص استفاده از آب سد بیهود بود که قاسمی عضوهیئت مدیره شرکت خواستار پیگیری این موضوع شد.
قاسمی دراین جلسه گفت:شرکت سهامی زراعی نیمبلوک به دنبال اجرای کشت های جایگزین محصولات کم آب بر است وبا توجه به اینکه حدود۵۰۰خانوار سهامدار این شرکت هستند لذا این کار باید به صورت تدریجی انجام شود وقطعا جزء برنامه های ما خواهد بودوتاکنون برنامه های ویژه ای از جمله برای اولین بار کشت نشاء چغندر قند درخراسان جنوبی را داشته است.
وی افزود:اختلافی بین اهالی بیهود وشرکت سهامی زراعی نیمبلوک ایجاد شده است وچند سال است که آب درپشت دیوار سد ذخیره وبه جز اینکه تبخیر می شود استفاده دیگری نمی شود وخواستار حل این مشکلات هستیم وخواهش ما این است که به این موضوع توجه ویژه شود وبا توجه به اینکه چاههای ما به کرار در حال خاموش شدن است اجازه دهید که بتوانیم آنچه که حق شرکت است رابهره برداری داشته باشیم.
قاسمی اظهارداشت: با توجه به اینکه کشت های پاییزی باید انجام شود ومشکل کمبود آب نیز داریم یکی دیگر از خواسته های ما همکاری امور آب شهرستان در میزان برداشت آب از چاههاست وبا توجه به اینکه جزء اولین مراکزی بوده ایم که کنتور هوشمند نصب شده است لذا تا حد امکان این اداره با شرکت سهامی زراعی نیمبلوک در این زمینه نیز همکاری داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا