سیاسی

اتحادیه اروپا تمدید تحریم‌ها علیه روسیه را به تعویق انداخت

به گزارش نسیم قائن ،به نقل از اسپوتنیک، اتحادیه اروپا تمدید تحریم ها علیه روسیه را به تعویق انداخت.
یک مقام آگاه در اتحادیه اروپا امروز دوشنبه به خبرگزاری اسپوتنیک در این خصوص اعلام کرد: این اتحادیه آماده تصمیم گیری درباره تمدید تحریم ها علیه شهروندان و شرکت های روسی و اوکراینی نبوده و تاریخی نیز برای این موضع تا کنون مشخص نشده است.
مقام آگاه در اتحادیه اروپا ادامه داد: به دلیل رویه داخلی، این موضوع امروز (در نشست وزرای خارجه عضو) انجام نشده و تاریخ جدیدی نیز برای آن اعلام نشده است.
گفتنی است، در حالیکه کریمه در سال ۲۰۱۴ با اجرای یک همه پرسی به الحاق مجدد خود به روسیه قاطعانه رأی داد؛ غرب به سرکردگی آمریکا می کوشد تا این اقدام را به عنوان تعدّی مسکو به اوکراین قلمداد کند.
در همین رابطه، توافقنامه خروج سلاح های سنگین از مناطق درگیری شرق اوکراین شامل «دونستک» و «لوهانسک» اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید و به موجب آن اوکراین و جدایی طلبان روس گرا ۴۱ روز فرصت داشتند تا به طور کامل این تسلیحات خود را از منطقه خارج کنند.
لازم به ذکر است، تا کنون اعضای گروه موسوم به «نرماندی» با هدف برقراری صلح میان گروه های درگیر در شرق اوکراین چندین نشست برگزار کرده اند. در ۱۱ فوریه سال ۲۰۱۵، این گروه (با حضور رهبران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان) موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضاء برساند. این توافق مجموعه گام هایی برای اتمام منازعات در مناطق بحرانی شرق اوکراین را در خود جای داده است. توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی بود.
در این میان غرب روسیه را متهم به دامن زدن به بحران شرق اوکراین می کند حال آنکه روسیه این اتهام را رد کرده و همواره بر التزام خود به اصول توافق مینسک پافشاری می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا