سیاسی

ابتکاردلواپسان حریف ابتکار نشد!

به گزارش نسیم قائن ،سابقه کار مدیریتی معصومه ابتکار مملو از موفقیت است؛ چه آن زمان که معاون رئیس دولت اصلاحات بود و چه در دوره‌ای که در شورای شهر عضویت داشت و چه اکنون که رئیس سازمان محیط زیست است. مخالفان مشی اعتدالی او بارها سعی کردند هجمه‌هایی به او وارد کنند، اما هر بار ناموفق‌تر از دیروز بودند، چرا که ابتکار همواره نشان داده که جز خدمت به مردم کشورش مشی دیگری را دنبال نمی‌کند و به دنبال منافع شخصی و گروهی نیست. از جمله اقدامات او اداره بنیاد زینب کبری(س) همراه مادرش است که در این مرکز به افراد ناتوان کمک می‌‌شود. شجاعت و صراحت او سبب شده که تندروها و دلواپسان در هر مقطعی به دنبال تضعیف او باشند؛ تضعیفی که تنها در خیال خام آنهاست و منجر به رسوایی خودشان می‌شود. پروژه جدید مخالفان اعتدال و ابتکار به فرزند او یعنی «طه‌هاشمی» باز می‌گردد.
عقده‌گشایی مخالفان
در ۴ بهمن سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از رسانه‌ها مدعی شدند فرزند ابتکار مبالغ بالایی چک بی‌محل ارائه کرده و حکم جلبش از سوی مقام قضائی صادر شده و مدعی شده‌اند خانم ابتکار وی را از ساختمان محیط زیست فراری داده، گفت: از اینکه ابتکار او را فراری داده یا نه، اطلاعی ندارم و بعید هم می‌دانم این‌طور باشد. حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به قطعی شدن حکم این فرد گفت: «فرد مورد اشاره یک حکمی درباره چک دارد و چون قطعی شده، برای جلب او اقداماتی شده، اما از فراری دادنش خبر ندارم.» همان‌طور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرد، به پرونده فرزند ابتکار رسیدگی شده است و مختصری درباره آن توضیح داد که اقدامی عرف است، اما ماجرا از آنجا آغاز شد که رسانه‌های مخالف اعتدال در کانال‌های تلگرامی و سایت‌های خود پروژه هجمه به ابتکار را آغاز کردند. به عنوان نمونه متن‌هایی را منتشر کردند که معنایی نداشت و مشخص است مشی اعتدالی ابتکار آنان را به نوشتن چنین مطالبی بی‌مایه‌ای درشبکه مجازی واداشته است؛ از جمله اینکه یکی از کانال‌های تلگرامی آورده است: «در حالی که روز گذشته اعلام خبر حکم جلب پسر معصومه ابتکار خبرساز شد، ابتکار در جدیدترین فرافکنی خود در توئیتی نوشته است که «پرونده قضائی پسرم شخصی است و دزدی هم نیست». اما ای کاش، خانم ابتکار به افکار عمومی پاسخ دهد که چرا در پرونده‌ای که به اذعان خود یک پرونده شخصی است، حراست محیط زیست که یک سازمان دولتی است، ورود پیدا کرده است؟ آیا این استفاده از امکانات دولتی برای منافع شخصی نیست؟» یا در یک کانال تلگرامی دیگر آمده است که «از دستاوردهای مهم دولت روحانی اینه که از پدیده آقازادگی عبور کردیم و به خانم‌زادگی (پسر ابتکار) و زن‌داداش رسیدیم» که این موضوع هم محلی از اعراب و توجه نداشت.
اقدام برای تبرئه طه‌هاشمی!
پس از این هجمه‌ها بود که معصومه ابتکار چنین توئیت کرد‌: «پسرم طه با شریکی که زیاده‌خواهی و تهدید کرده بود، وارد دعوی حقوقی شده، احکام جلب طه لغو و تبرئه شده، پرونده شخصی است، دزدی هم نیست.» وکیل طه‌هاشمی هم با اطمینان از شکست پروژه تخریب ابتکار گفت که قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده نسبت به صدور حکم تبرئه موکلش اقدام کرده است. مریم کشاورز توضیح داد: فرد مدعی در سه شعبه مختلف مجتمع ونک، سه شکایت علیه موکلم داشته که در هر سه شکایت به عمد آدرس را نادرست به مجتمع قضائی ارائه کرده بود تا بتواند با عدم دسترسی به وی نسبت به اخذ حکم جلب اقدام نماید. به این ترتیب سه برگ حکم جلب غیابی برای آقای‌هاشمی صادر شد، در صورتی که او در این خصوص اطلاعی نداشت و وقتی متوجه این شکایات شد، سریعا نسبت به واخواهی آنها اقدام کرد؛ بنابراین تمامی موارد در دادگاه و دیوان عالی کشور ملغی و بی‌اثر شده و در حال حاضر پرونده مورد بحث در مراجع قضائی در حال رسیدگی و کارشناسی است. پس از اعلام نظر کارشناس رسمی دادگستری در یکی از شعبات با بررسی چک‌ها و ارائه به مراجع قضائی و تحقیقات لازم، قاضی محترم نسبت به صدور حکم تبرئه موکلم اقدام کرده است، البته این احکام در دادگاه تجدیدنظر استان تهران قابل رسیدگی مجدد بوده و نهایتا رای قطعی صادر خواهد شد که هر چه قانون تشخیص دهد، لازم‌الاجرا خواهد بود.
دفاع پسر ابتکار از تبرئه خود
همچنین سیدطه‌هاشمی فرزند ابتکار نیز درباره اخبار مطرح‌شده در رسانه‌ها گفت: شاکی که اقدام به این فضاسازی‌ها کرده، در پروژه‌ای دانش‌بنیان که ثبت اختراع دارد، ابتدا به عنوان مشارکت ورود پیدا کرد، اما پس از مدت کوتاهی با علم به اینکه پروژه به سوددهی نرسیده و در میانه راه است، انصراف خود را از مشارکت اعلام و تقاضای پول خود را کرد. وی با اطلاع از اینکه موقعیت برگرداندن وجه وجود ندارد، برنامه مشارکت خود را به برنامه سود ماهیانه و ربا تغییر داد و تقاضای تعدادی چک به عنوان بدهی اصلی و ضمانت کرد که موضوع دعوا همین چک‌ها و ضمانت آنهاست. مدعی اگرچه طی این دعوا حدود سه برابر اصل پول خود را پس گرفته است، در سه شعبه مختلف مجتمع ونک، سه شکایت علیه من داشته که در هر سه شکایت به عمد آدرس را نادرست به مجتمع قضائی ارائه کرد تا بتواند با عدم دسترسی به من نسبت به اخذ حکم جلب اقدام کند. وقتی موضوع را فهمیدم واخواهی کردم و تا حالا موارد در دادگاه و دیوان عالی کشور ملغی و بی‌اثر شده و پرونده در مراجع قضائی در حال رسیدگی است. قاضی محترم یکی از شعبه‌ها هم پس از بررسی کارشناسان رسمی دادگستری و تحقیقات، حکم تبرئه را صادر کرده است. وی مدعی شد: اینجانب سیدطه‌هاشمی مانند تمامی فعالان حوزه اختراع و ابداع و تولید دانش‌بنیان با مشکلات عدیده‌ای در پیشبرد فعالیت‌ها مواجه هستم و متاسفم که چرا مرتب این موضوع را به مادرم که فرد مستقل و مسئول کشور است، ارجاع می‌دهند. من اگر از رانت استفاده کرده بودم، نیاز به قرض و جلب مشارکت نداشتم و درگیر این مسائل نمی‌شدم. این یک پرونده شخصی است که برای هر کسی که در حوزه اختراع و تولید ورود یابد، به احتمال زیاد با توجه به شرایط اقتصادی رخ می‌دهد. نه پشتوانه دولتی داشته‌ام و نه از رانت استفاده کرده‌ام.
منبع:نامه نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا