سیاسی

آیین فراموش نشده بالشت زنی در ازدواجهای قاین+تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، سنت ازدواج در میان ایرانیان محترم شمرده می‌شود و هر کدام از آداب و رسومی که برای با شکوه‌تر برگزار کردن آن اجرا می‌کنند فلسفه ای دارد که توجه به آن فرهنگ ازدواج ساده همراه با پایبندی به عقاید و مذهب را در میان جوانان گسترش می‌دهد.
تاریخچه برخی از رسوم در جشن عروسی، به پیش از تاریخ می‌رسد. این رسوم، در فرهنگ بسیاری از ملل جهان مشترک است. تبادل حلقه ازدواج، تبادل مهریه و شیربها، هدیه دادن گل، شام دادن در شب عروسی ، موسیقی، شعرخوانی، دعا و خواندن کتب مقدس مانند قرآن در فرهنگ ملل گوناگون به شکل‌های مختلف و با جزئیاتی متفاوت وجود دارد.
نمایش و شناساندن آداب و رسوم ایرانیان در بحث ازدواج می تواند به آسان سازی ازدواج کمک کند چرا که در بسیاری از اقوام مراسم عروسی با کمترین هزینه و در عین حال با شکوه ترین مراسم برگزار می شود. بنابراین می توان گفت که ایرانیان از دیرباز همه اقوام و فامیل را در برگزاری مراسم عروسی شرکت می دادند و هر رسمی که بلد بودند مانند رقص های سنتی، خواندن آواز و بازی های مختلف را به کمک یکدیگر اجرا می کردند که این موضوع به با شکوه شدن یک مراسم ازدواج کمک شایانی می کرد.
اگر سنت های ازدواج به جوانان این دوره شناسانده شود چه بسا تجملاتی که گریبان آنها را گرفته کمرنگ تر شود چون به طور حتم آنها می گویند که به عنوان مثال از قدیم مهریه ایرانیان کم بوده و اکنون مهریه های بالا فرهنگی است که از غرب یاد گرفته ایم بنابراین بهتر آن است که مانند نیاکانمان رفتار کنیم.
شاید شنیدن این موضوع برای بسیاری از هموطنان ما جالب باشد درشهرستان قاین یکی از رسوماتی که هنوز درشب عقد صورت میگیرد زدن نازبالشت داماد برسر جوانان دم بخت است که بسیاری ازپسران قاینی اعتقاد دارند اگراین بالشت برسر هرجوان مجردی بخورد پس از مدت کوتاهی داماد می شود.
درقدیم این بالشتها به شکل استوانه ای بود ودرزمان مراسم خطبه عقد داماد این بالشت را زیرپای راستش می گذاشت ودوزانو می نشست وبلافاصله پس از خواندن خطبه عقد داماد بالشت را برسرجوانان مجرد می زند وپس از آن جوانان نازبالشت را دست به دست به کله همدیگر می زنند وخنده وشادی درمیان جمع سبب می شود تاداماد استرس ونگرانی اش ازبین برود وشرمی که برچهره اش نشسته است کاسته شود.
این رسم قدیمی هنوز هم درشهرستان قاین ادامه دارد وترک نشده است
حسن مختاری از شاعران قاینی این رسم را به زبان شعر اینگونه گفته است:
مراسم بالشت زنی،درشب دامادی وسرگذشت نازبالشت
داشتم بالشتکی درشب که من رایاربود
دست ناهموارمن برگردنش هموار بود
گه عروس خانه نازبالشت بربالشت بود
گه عروسک روی پای بچه هابیمار بود
روکش مخمل کمربندسفید وبوته دار
اندرون ازپنبه یاپریک دلی پرباربود
یاددارم درشب دامادیم زانو برآن
داشتم اورازنم برکلّه ای تب دار
مجلس دامادیی بابامهیاکرده بود
تیربالش درکمان دست وپارگباربود
چون بخواندند خطبه عقدومرازنجیرشد
نازبالش رابکوبیدم کجاهشیارشد
خنده ازمجلس بلند ونازنین هم دست به دست
ازسراین برسرآن می زدند خماربود
هرجوان بالش می کوبیدبختش بازشد!!
اهل مجلس را هزاران خنده وبازاربود
و…………………………….
مجموعه شعر زعفران درآور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا