سیاسی

آیا بیمارستان دوم توسعه بهداشت و درمان را بدنبال دارد؟/گلایه ها از عدم تعامل شهرداری و شورای شهربابخش بهداشت ودرمان شهرستان

به گزارش نسیم قائن ، بدنبال جلسه هفته گذشته شبکه بهداشت و درمان شهرستان در موضوع بیمارستان دوم قاین امروز جلسه ای به دعوت شورای خیرین سلامت شهرستان و با حضور دکتر حمیدی و دکتر رضایی به نمایندگی از شبکه بهداشت و دمان، اعضای شورای سلامت و شورای شهر در حضور خبرنگاران قاین برگزار شد .
در این جلسه اعضای شورای خیرین سلامت، شورای شهر و خبرنگاران به ارائه نکته نظراتی پرداختند و دکتر حمیدی ضمن ارائه توضیحاتی ناگفته هایی از سختی کار و نوع نگاه شورا و شهردار را با شفافیت بیشتری نسبت به گذشه بیان کرد .
غلامرضا خالقی از شورای خیرین سلامت در خصوص فعالیت شورا گفت ما کانال ارتباط با خیرین و جذب خیر هستیم و نیازها را می گیریم و بر اساس نیاز و اولویت ها مسئولین بهداشت و درمان را کمک می کنیم ولی در موضوع مکان نمایی بیمارستان متخصص این کار نیستیم و باید کارشناسان و متخصصین امر در این موضوع اظهار نظر نمایند .
البته معتقد است اگر چند بیمارستان هم در شهرستان باشد بر تخصص های ما اضافه نخواهد شد و داشته های ما همین خواهد بود و بیماران ما همچنان در راه شهرهای همسایه خواهند بود .
خالقی همچنین ضرورت ارتقاء بیمارستان را یادآور شده و می گوید اگر بیمارستان ارتقاء پیدا کند از بُعد درمان ارتقا به نفع مردم است هر چند ممکن است بیمارستان دوم توسعه شهری را بدنبال داشته باشد ولی مشکلی از درمان شهروندان را برطرف نخواهد کرد .
عضو اسبق شورای شهر قاین اما در ادامه خاطر نشان می کند که نگرانی ما آن است که نگذارند بیمارستان ارتقا پیدا کند ولی اگر دکتر حمیدی و مسئولین مربوطه قول توسعه را بدهند به نفع درمان مردم خواهد بود و ما از این مسئله حمایت می کنیم .
جواد قناد یکی دیگر از اعضای شورای سلامت در اظهار نظری خاطر نشان می کند که به زحمات دکتر حمیدی ایمان داریم اما پیامک هایی که از آقای فلاحتی در موضوع احداث بیمارستان دوم دریافت کردم و گرفتن اعتبار خوبی که مطرح بود و برنامه ریزی برنامه کلنگ زنی پروژه در سفر وزیر و سپس طرح مسائل جدید توضیحات قانع کننده ای را می طلبد .
علی شوشتری نیز ابهام در مسئله تغییر برنامه کلنگ زنی را اینگونه عنوان می کند و می گوید آقای فلاحتی گفتند وزیر قول کلنگ زنی را به من داده اما در راه به وزیر گفتند زمین مشکل دارد و در پیگیری همین موضوع فرماندار و امام جمعه و مسئولین می گفتند مشکل زمین را حل می کنیم اما چرایی تغییر برنامه کلنگ زنی هنوز جای ابهام دارد .
در ادامه جلسه و پس از طرح سئوالاتی از سوی خبرنگاران دکتر حمیدی ضمن بجا دانستن دغدغه ها گفت :هسته اولیه و تفکر احداث بیمارستان جدید در قاین از تاریخ ۱۲/۱۱/۸۸ با موافقت وزارتخانه شکل گرفت و در سال های ۸۹/۹۳/۹۴/۹۵/۹۶ و ۹۷ پیگیری های متعدد و جدی داشته ولی تا پایان سال ۹۴ هیچ گونه پیشرفت و اعتباری نداشته است و سال های ۹۵ و ۹۶ جهت أخذ اعتبار در بودجه ۹۶ و ۹۷ اقداماتی صورت گرفت و در نهایت ضمن اینکه در بودجه ۹۷ اعتبار آن پایدار شده است آقای فلاحتی نیز اعتباری قریب ۱۰ میلیارد تومان که در اختیار وی بوده را بطور کامل برای احداث بیمارستان اختصاص داده اند و اکنون مشکل اعتباری وجود ندارد بلکه بحث تخصصی و بر سر توسعه بهداشت و درمان شهرستان می باشد .
وی در ادامه می افزاید از ابتدای امر نیز نظر تخصصی بر توسعه و بهبود وضعیت بهداشت و درمان و با تأکید بر احداث در محل بیمارستان فعلی بوده است و این موضوع که اخیرا در فضای مجازی به آن دامن زده می شود و متفاوت از واقعیت ها به خورد افکار عمومی داده می شود به هیچ وجه مسئله تازه ای نیست اما من شخصا و در ابتدای امر با نگاه توسعه شهرستان، اصرار بر زمین پنج هکتاری داشتم ولی کارشناسی مادر تخصصی از ابتدا محل فعلی بیمارستان را تأیید کرده و مکان دوم را توجیه پذیر نمی دانسته است .
رئیس شبکه بهداشت و درمان قاین در تشریح تخت بیمارستان دوم و با تأکید بر واقع نگری می گوید بیمارستان دوم فقط بخش روان را به داشته های فعلی ما خواهد افزود و این بیمارستان نیز با گرایش عمومی قرارداد آن بسته شده است که به نفع درمان شهرستان نیست و توسعه بهداشت و درمان و آموزش را بدنبال نخواهد داشت .
دکتر حمیدی در پیگیری اخیر خود نیز می گوید به اتفاق فرماندار به تهران رفتیم و در جلسه ای با مسئولین وزارتخانه نیازها را فرماندار مطرح کرد و بحث های جدی و کارشناسی با کارشناسان و مسئولین مستقیم کار توسعه و احداث بمارستان های کشور صورت گرفت که در همه مراحل آنها اصرار داشتند که بیمارستان دوم احداث نکنید و کاری تخصصی با زمینه توسعه دانشگاهی و آموزشی را دنبال کنید تا بیمارستان شهرستان به بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی ارتقا و از نظر آموزشی نیز ارتقا یابد .
دکتر حمیدی که در مدت مسئولیت خود با تعاملی که با نماینده شهرستان و دیگر مسئولین داشته است توانسته با مدیریت جهادی و تلاش همکاران خود در راستای بهبود وضعیت بهداشت و درمان شهرستان و توسعه بیمارستان شهدا گامهای مؤثری بردارد اما از مطالب مطروحه در فضای مجازی گله می کند و می گوید بعد از دو سال کار احساس شد دیگرانی می خواهند کاری کنند که جلوی تخلف ما را بگیرند که ناراحت کننده بود در حالی که همه تلاش ما انجام کاری فنی، تخصصی و دغدغه ما وضع بهداشت و درمان مردم است .
وی همچنین از نحوه تعامل شهردار و شورای شهر قاین گلایه مند است و می افزاید در تاریخ ۲۲/۵/۹۷ از سوی شهرداری درخواست عودت زمین بیمارستان دوم شده است و در حالی که شبکه برای زمین اقدامات قانونی را انجام داده و سند گرفته است اما شهرداری ادعای مالکیت و تغییر کاربری زمین را دارد که کار ما را با مشکل مواجه می نماید .
حمیدی همچنین ایجاد مجتمع سلامت را برنامه ای مطالعه نشده ارزیابی می کند و می افزاید مجتمع عالی سلامت پایین ترین سطح در رتبه بندی حوزه آموزشی است که قابل ارتقا به درجات بالاتر نیست و در گذشته بایستی دانشکده پرستاری پیگیری و مجوز می گرفت تا امروز با موانع قانونی مواجه نمی شدیم و کار توسعه دانشگاهی ما متوقف نمی ماند .
رئیس شبکه بهداشت و درمان قاین در بخش پایانی توضیحات خود و در پاسخ به علت توقف عملیات پایگاه اورژانس قاین و ساختمان MRI می گوید شهرداری باید مشکل را حل کند و اگر نگاه شورا و شهرداری این باشد که دنبال می شود کارها متوقف خواهد ماند و نمی شود کار کرد و من نیز خسته شده ام زیرا وقتی پروژه ای با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی، شش ماه است معطل مانده و ۴ پروژه فقط بخاطر پروانه کار معطل می ماند شهرداری و شورای اسلامی شهر در تأخیر و تعطیلی این پروژه ها مقصرند .
در پایان جلسه دکتر حمیدی از شورای اسلامی شهر و شورای خیرین سلامت خواست قبل از هرگونه اقدام و اعلام تصمیم، نظر کارشناسان خُبره این حوزه را پیگیری کنند و در نهایت تصمیمی که به نفع شهروندان باشد را عملیاتی کنند و از هرگونه تعجیل و تصمیم احساسی خودداری شود زیرا هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و فرصت برای تصمیم و أخذ نظر کارشناسی وجود دارد .
محمد رضا قرائی رئیس شورای شهر قاین نیز در خاتمه قول داد موضوع توقف پروژه های بهداشت و درمان را که بخاطر آنچه موانع شهرداری و شورا خوانده می شود را با اولویت در شورا پیگیری و از تعطیلی یا تأخیر در اجرای این پروژه ها جلوگیری شود .
و سخن آخر اینکه جنجال ها و بهره برداری های سیاسی، احساسات فضای مجازی، کارنامه تراشی های طیفی، اظهار نظرهای جانبدارانه و لجاجت بر مواضع خالی از پشتوانه کارشناسی هرگز پاسخ گوی مطالبات شهروندان در توسعه بهداشت و درمان نبوده و احداث بیمارستان عمومی دوم که کمبودهای حوزه بهداشت و درمان را جبران نکند و به جای بهبود درمان تخصصی و ارائه خدمات درمانی فوق تخصصی به شهروندان، مسائل جانبی مانند احتمال افزایش اشتغال و توسعه شهری در آن لحاظ شود کاری ناقص خواهد بود که نفرین و نارضایتی آیندگان را بدنبال خواهد داشت لذا باید همه امکانات و ظرفیت ها بکار گرفته شود تا تصمیمی اتخاذ شود که از رنج بیماران کاسته گردد و شهروندان برای سال های طولانی مجبور نباشند همچنان سرگردان و مورد سرزنش دیگران باشند .
گزارشگر: محمد رضا فرخی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا