سیاسی

آمریکا هیچ راهبرد جامعی برای سوریه پس از جنگ ندارد

به گزارش نسیم قائن ، میدل ایست آنلاین نوشت در حالیکه روسیه و ایران در تلاش های جدید برای پایان دادن به بحران سوریه، اشراف کلی برای حل منازعات و جنگ داخلی در این کشور عربی دارند، به نظر می رسد آمریکا استراتژی جامعی برای ایجاد نظم در سوریه پس از جنگ ندارد.
در حالیکه تروریست های ) داعش مواضع بیشتری را در سوریه از دست داده اند ، روسیه و ایران به عنوان حامیان کلیدی بشار اسد و رقبای منطقه ای آمریکا به دنبال طرح های جدیدی برای ایجاد یک فرایند جدید سیاسی با برگزاری نشست سوچی در تاریخ ۲۲ نوامبر با حضور ترکیه بودند.
بر اساس این طرح، گفتگوهای جدیدی بین دولت سوریه و مخالفان آغاز می شود که این نشست تا حد زیادی نشست ژنو سوئیس را که قرار است فردا با حمایت سازمان ملل برگزار شود ؛ تحت الشعاع قرار داده است.
با آنکه آمریکا در نشست سوچی نماینده ای نداشت اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلفنی ، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را در جریان موضوعات بحث شده قرار داد.
ترامپ تا کنون طرحی برای سوریه پس از شکست تروریست‌ها ارائه نکرده است
در حال حاضر ترامپ تا حد زیادی نقش آمریکا در سوریه را به مبارزه علیه تروریست های داعش محدود کرده است اما تاکنون ترامپ طرحی را برای سوریه پس از شکست تروریست ها ارائه نکرده است .
مجله پولیتیکو که در واشنگتن منتشر می شود با تیتری در تاریخ ۲۲ نوامبر نوشت: ترامپ موضوع طرح ریزی برای سوریه پس از جنگ را به پوتین واگذار کرده است .
بر اساس گزارشی که در این ماه ، اتاق فکر حامیان اسرائیل یعنی موسسه یهودی امنیت ملی آمریکا – جیسنا – منتشر کرده است برای آمریکا بسیار ضروری است تا در موضوع سوریه دست به اقدام عملی بزند. این گزارش خواستار تعیین یک استراتژی مناسب از سوی آمریکا برای ممانعت از ایفای نقش مناسب ایران و روسیه شده است که مبادا این دو کشور در آینده سیاسی سوریه به مرجع بدون رقیب تاثیر گذار بر تصمیمات سیاسی آن کشور تبدیل شوند.
دولت آمریکا می گوید از گفتگوهای ژنو سوئیس برای حل مساله سوریه حمایت می کند اما این احساس را دارد که این نشست به روس ها امکان می دهد که در تلاش های دیپلماتیک گوی سبقت را از بقیه رقبا بربایند.
آمریکا اعلام کرده که هیچ استراتژی جامعی در قبال سوریه ندارد
هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ، در مصاحبه با خبرنگاران در تاریخ ۲۱ نوامبر ، گفت: پوتین به عنوان شریک نظامی و سیاسی بشار اسد مسئولیتی مشخص را در آرام کردن اوضاع در سوریه به عهده دارد. اما هنوز هیچ استراتژی جامعی در قبال سوریه وجود ندارد.
دونالد ترامپ با اعلام اینکه به صورت تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در تاریخ ۲۴ نوامبر صحبت کرده است از این مساله در توئیتر خود شکایت کرد که تلی از فضولات در خاورمیانه برای او به ارث مانده است .
رئیس جمهوری آمریکا گفت، مسائل خاورمیانه را حل می کند اما نگفت چگونه .
او در توئیتر خود نوشت: همه این کارها را انجام خواهم داد اما چه خطاهایی در هزینه کرد شش تریلیون دلار آمریکا در آن منطقه صورت گرفت !
البته مشخص نیست منظور ترامپ از هزینه شش تریلیون دلاری آمریکا در خاورمیانه دقیقا کدام منطقه و برای چه منظوری بوده است .
ترامپ به اردوغان اطمینان داده که دیگر سلاحی برای کُردها در شمال سوریه ارسال نمی‌شود
مولود چاووش اوغلو ، وزیر خارجه ترکیه درباره تماس تلفنی ترامپ با اردوغان گفت: در این تماس ، ترامپ به اردوغان اطمینان داد، دیگر آمریکا سلاحی را برای کردها در شمال سوریه برای جنگ علیه تروریست های داعش نخواهد فرستاد و این دقیقا خواسته همیشگی ترکیه از آمریکا بود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، واشنگتن قبلا گفته بود پس از شکست نیروهای جهادی از ارسال محموله های تسلیحاتی به منطقه جلوگیری و آن را متوقف می کند. اما هنوز معلوم نیست آمریکا چگونه با پایان دادن به حمایت از کردهای شمال سوریه سیاست کلی خود را در آن کشور ترسیم خواهد کرد.
روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی در تاریخ ۲۲ نوامبر نوشت: حتی پس از شکست تروریست های داعش آمریکا به حضور نظامی در سوریه ادامه خواهد داد تا نگذارد اسد بار دیگر بر همه اراضی آن کشور مستولی شود که در آن صورت ، ایران برنده میدان سوریه خواهد بود. نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه اساسا در مناطق کردنشین شمالی آن کشور مستقر هستند.
انتهای پیام/.
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا