سیاسی

آمانو: آژانس به همه مکان‌های مورد نیازش در ایران دسترسی دارد

به گزارش نسیم قائن ، یوکیو آمانو دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در سخنانی در نشست شورای حکام در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: در مورد ایران باید بگویم که در ۲۹ اکتبر من در سفر به ایران با حسن روحانی و دیگر مقامات ایران گفت‌وگو کردم.
او ادامه داد: در آن‌جا من به اجرای کامل تعهدات ایران بر اساس برجام تاکید کردم. من همچنین از ایران درخواست کردم تا پروتکل الحاقی را که اکنون تحت شرایطی مشروط در حال اجراست را تصویب کند.
به گزارش ایسنا بر اساس برجام ایران موظف شده است که پروتکل الحاقی را هشت سال پس از اجرای برجام در مجلس تصویب کند اما آمانو از ایران خواسته تا این اقدام را سریعتر انجام دهد.
وی افزود:بر اساس گزارش من در مورد نظارت و راستی آزمایی برجام از طریق قطعنامه ی ۲۲۳۱ شورای امنیت،آژانس به راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات برجامی ایران ادامه می‌دهد.
آمانو گفت: تعهدات هسته‌ای ایران در برجام از سوی این کشور در حال اجرا است.
وی ادامه داد:آژانس به نظارت بر عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران تحت پادمان های خود ادامه می‌دهد.
آمانو تصریح کرد:ارزیابی‌ها در مورد عدم وجود مواد و اقدامات هسته‌ای در ایران توسط آژانس ادمه می‌یابد. تا امروز آژانس به همه مکان‌های مورد نظرش در ایران دسترسی داشته است.
به گزارش ایسنا، پیش‌تر برخی مقامات آمریکایی از آژانس خواسته بودند تا از سایت‌های نظامی ایران نیز بازدید کند که آمانو این اقدام را غیر ضروری دانسته بود.
مقامات کشورمان نیز همواره اعلام کرده‌اند که بازدید از سایت‌های نظامی ایران خط قرمز است و ایران هرگز اجازه بازدید از آن‌ها را نخواهد داد.
انتهای پیام
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا