سیاسی

آمادگی نهادکتابخانه ها برای راه اندازی کتابخانه های روستایی درکشور

به گزارش نسیم قائن ، کتابخانه عمومی فردوسی روستای اسفشاد صبح امروز ودر هفتمین روز از هفته دولت با حضور مسئولین کشوری واستانی وجمعی از مسئولین شهرستان قاین افتتاح شد.
کتابخانه اسفشادبا ۱۵۰۰ جلد کتاب با اعتباری بالغ بر ۳۸۵ میلیون ریال و بهره مندی ۷۶۱ خانوار با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان وبخشداری مرکزی راه اندازی شده است.
کهن ترابی فرماندار قاین در مراسم بهره برداری ازکتابخانه عمومی فردوسی روستای اسفشاد گفت:در طی مدت خدمت در شهرستان سعی شده است امکانات براساس نیازها توزیع شود وعلی رغم مشکلاتی که در کشوراز لحاظ اعتباری داشتیم تا حدودی تکمیل پروژه های مارا بامشکل مواجه کرد ولی با همه این مشکلات پروژه های ما امسال در بخش های مختلف افزایش داشته است.
وی بااشاره به ساختمان های رهاشده درروستاها که متعلق به ارگانهای دولتی است گفت: اگر ادارات همکاری داشته باشند می توان از این ساختمانها به عنوان کتابخانه ویا خانه فرهنگ استفاده کرد.
رضایی مدیرکل نهادکتابخانه های عمومی استان در مراسم بهره برداری از کتابخانه عمومی روستای اسفشاد قاین گفت: باتوجه به همکاری مسئولین شهرستان قاین بیشترین اعتبارات تملک ودارایی در سطح استان را درشهرستان قاینات داریم.
وی بااشاره به کتابخانه مرکزی قاین که بیش از ۷سال است درقاین کلنگ زنی شده است گفت: این پروژه پس از سالها پیگیری از سال گذشته با تخصیص اعتبار کار خودرا شروع کرده است .
مدیرکل نهادکتابخانه های عمومی استان در ادامه بیان داشت : امروز شاهد افتتاح شصت وهفتمین کتابخانه عمومی استان وپانزدهمین کتابخانه عمومی شهرستان قاین ودر مجموع کتابخانه روستای اسفشاد به عنوان ۱۶کتابخانه روستایی استان به بهره برداری رسید.
وی افزود: برای تجهیز وتعمیر این کتابخانه بیش از۳۸میلیون تومان هزینه شده است وبرای ۱نفر اشتغال زایی ایجاد شده است .
رضایی اظهارداشت: این نهاد آمادگی دارد در روستاهایی که بالای ۲۵۰۰نفرجمعیت دارد ومکان در اختیار نهادکتابخانه ها قراربگیرد نسبت به تامین نیرو وتجهیز کتابخانه درآن روستاها اقدام نماید.
وی با اشاره به پروژه های دردست اقدام این نهاد گفت: ۵پروژه کتابخانه ای در سطح استان در دست اقدام است که از این تعداد ۲پروژه کتابخانه روستایی و۳پروژه شهری است .
محسنی مدیرکل مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز دراین مراسم بیان داشت:یکی از اهداف اصلی خدمات واقدامات همه ما توسعه نیروی انسانی است ودر حوزه های مختلف تلاش می شود که بتوانیم انسان متعالی تربیت کنیم.
وی افزود:کتابخانه های عمومی این رسالت را انجام می دهند که پیام خداوعلما را به سایر عموم انتقال دهند.
محسنی اظهارداشت: افزایش دانش عمومی یکی از رسالتهای عمومی نهادکتابخانه های عمومی است وباید این فرهنگ را جابیاندازیم که خیرین کتابخانه ساز هم داشته باشیم چرا که کتابخانه تنها مکانی است که می تواند یادگیری مادام العمر را به دنبال داشته باشد.
وی افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور اولویت اول آن مناطق محروم وبه خصوص روستاهاست وبرای راه اندازی کتابخانه در روستاها اولویت گذاشته شده است وتامین نیروی انسانی به خصوص درمناطق روستایی جزء ابلاغیات ماست.
مدیرکل مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشوراظهارداشت:در برنامه چشم انداز۱۴۰۰سرانه مطالعه برای هرنفر۸متر تعیین شده است واین میزان درحال حاضر۳متراست وطی ۱۰سال آینده باید به ۸متر برسد.
وی افزود: دراین چشم انداز پیش بینی شده است که ۳۵درصد مردم عضو کتابخانه های عمومی شهرستان شوند واین درحالی است که فقط۳درصد مردم عضو کتابخانه هاهستند که خوشایند نیست.
محسنی درپایان افزود: از سال۸۳تاکنون استان خراسان جنوبی ۲۶کتابخانه با ۶هزارمترمربع تحویل نهادکتابخانه شود که نیاز است این میزان افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا