سیاسی

آزمون پایان دوره کلاس پخل بافی در شهر اسفدن برگزار شد

به گزارش نسیم قائن ،عباسی رئیس اداره میراث فرهنگی قاین گفت:در راستای گسترش همکاری های مشترک بین اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قاینات با ادارات و نهادهای دولتی و گسترش رشته های صنایع دستی و بومی شهرستان بین علاقه مندان و افراد جویای کار، اداره میراث فرهنگی قاین اقدام به برگزاری یک دوره کلاس پخل بافی با همکاری فرهنگ سرای اسفدن نمود.
وی اظهارداشت:این دوره به صورت مقدماتی برگزار گردید که در پایان دوره پس از برگزاری آزمون های علمی و عملی به پذیرفته شدگان گواهی پایان دوره ی آموزش اعطا خواهد شد.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قاینات افزود:: پخل‌بافی اصطلاح عامیانه مردم است که به محصولاتی که از ساقه گندم ساخته می‌شوند، گفته می‌شود و یکی از زیر شاخه‌های سبد‌بافی است.
وی ادامه داد: صنعتگران و هنرمندان شهرستان‌ قاینات از ساقه‌های خشک گندم به ساخت محصولاتی زیبا می‌پردازند که از محصولات تولید شده این هنر می‌توان به انواع سبد، گلدان‌های تزئینی و زیر قابلمه‌ای اشاره کرد.
عباسی اذعان داشت: این محصولات به طور معمول به صورت تک رنگ طلایی که همان رنگ طبیعی ساقه‌های گندم پس از خشک‌ شدن است تولید می‌شوند و معمولاً بدون نقش هم هستند.
وی گفت: هنرمندان خوش ذوق با استفاده از نخ‌های کاموا و پشم با ایجاد نقوش راه ‌راه رنگی و بسیار ساده ترکیبات هندسی زیبایی برای تزئین این محصولات استفاده می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا