سیاسی

آزاد سازی ۶۵هزار هکتار از مناطق قرق شده شهرستان قاین

احمد گلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن با بیان این که شهرستان قاینات بالغ بر ۷۵۶ هزار و ۷۱۷ هکتار مساحت دارد گفت:حدود ۸۲ درصد از این مساحت را عرصه های طبیعی و مرتعی در بر می گیرد.
وی این میزان را معادل ۶۲۶ هزار هکتارذکر کرد و گفت: در سطح وسیعی از این عرصه ها به دلیل عوامل متعدد از جمله چرای بیش از حد،خشکسالی های متوالی و ممتد و بوته کنی پوشش گیاهی به شدت تخریب شده است.
گلی با بیان این که در بیش از ۶۵ هزار هکتار از این اراضی عملیات احیا و اصلاح صورت گرفته است گفت: هرساله مناطق مذکور تحت قرق و حفاظت قرار می گیرد و دراوایل آبان ماه بازگشایی قرق انجام می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین در سال جاری نیز با توجه به میزان ریزش های جوی براساس برآورد های صورت گرفته بیش از ۴ هزار تن علوفه قابل برداشت در مناطق تحت قرق برای تعلیف دام وجود دارد که به نوبه خود می تواند بخش مهمی از علوفه مورد نیاز دام شهرستان را تامین کند.
گلی اظهارکرد: با آزاد سازی ۶۵ هزار هکتار از اراضی بیش از ۳هزارو ۵۰۰ خانوار عشایری و روستایی از مناطق آزاد شده برای ۴۰ هزار راس دام خود استفاده خواهند کرد.
وی افزود:با اجرای طرح آزاد سازی قرق بیش از ۵ میلیارد تومان عاید بهره برداران خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا