سیاسی

آزاد سازی فاینانس فولاد قاینات تا یک ماه دیگر

به گزارش نسیم قائن ، کلنگ ایجاد پروژه فولاد قاینات یک دهه قبل یعنی شهریور ماه سال ۸۶ با پیش بینی سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومانی به زمین خورد تا جزو هشت طرح استانی فولاد کشور قرار گیرد و براساس افقی که برای آن درنظر گرفته شده بود قرار بود سه سال قبل این طرح مادر و بزرگ صنعتی و اقتصادی خراسان جنوبی به اتمام برسد. بعد از این وقفه هم مسئولان مثل همیشه قول دادند تا شهریور امسال مردم استان شاهد بهره برداری واحد احیای کارخانه فولاد قاینات باشند که تامین نشدن به موقع اعتبار اسنادی این پروژه سبب شد افتتاح واحد فولاد سازی به شهریور ۹۷ و طرح فولاد هم به تیرماه وخرداد سال ۹۸ موکول شود یعنی هر کدام از این واحدها با یک سال تعویق به بهره برداری برسد.
همچنین در این مدت مسائل و مشکلاتی بین سهامداران و شرکای کارخانه هم به وجود آمد تا کمی کار با تعویق وتاخیر پیش برود که پس از ورود استاندار خراسان جنوبی ودیگر مسئولان این مسائل و مشکلات در حال رفع شدن است و شرکا می خواهند دست دوستی به یکدیگر داده تا هر چه زودتر شاهد اتمام این طرح عظیم اقتصادی در استان باشیم.
مرحله دوم فاینانس
به گفته مدیر عامل این پروژه سال گذشته مرحله اول فاینانس فولاد قاینات از سوی کشور چین آزاد شد و براساس هماهنگی های انجام شده مرحله دوم این اعتبار ارزی هم تا یک ماه آینده به حساب این شرکت واریز می شود تا بتوان عملیات اجرایی، نصب و تجهیزامکانات را پیش برد.
مهندس«اسفندیاری» میزان فاینانس مرحله اول فولاد قاینات را ۷۰ میلیارد تومان و مرحله دوم را ۸۰ میلیارد تومان اعلام می کند که روی هم ۱۵۰ میلیارد تومان می شود. آن طور که این مقام مسئول می گوید: مشکلی هم که بین سهامداران و شرکای کارخانه فولاد قاینات در مورد نحوه هزینه کرد منابع اعتباری ارزی و ریالی وجود داشت با ورود استاندار خراسان جنوبی به این مسئله و دیگر مسئولان در حال برطرف شدن است. «اسفندیاری» با ابراز خرسندی از این که شرکا و سهامداران قرار شده برای رفع چالش ها دست دوستی به یکدیگر بدهند میزان پیشرفت واحد فولاد سازی را ۴۳ درصد و واحد احیا را ۸۵ درصد اعلام می کند که با پیگیری ها و تلاش های انجام شده فاز اول آهن اسفنجی کارخانه شهریورماه سال آینده و واحد فولاد سازی هم تیر یا خرداد سال ۹۸ قابل بهره برداری است.
«خراسان جنوبی» که همیشه پیگیر تغییر و تحولات انجام شده در مورد این پروژه بزرگ اقتصادی استان است ۱۴ شهریور ماه امسال هم در گزارشی با عنوان«وعده جدید برای بهره برداری از پروژه بزرگ تولید آهن استان/ فولاد قاینات امسال گرم نمی شود» با مدیرعامل کارخانه فولاد قاینات گفت و گو کرد.
مهندس«اسفندیاری» در آن تاریخ گفت: پس از آزاد شدن اعتبار اسنادی این پروژه در آذر ماه سال گذشته حدود ۵ ماه طول کشید تا این منابع برای خرید تجهیزات و امکانات مورد نیاز در اختیار پیمانکاران قرار گیرد به همین دلیل تست گرم و تولید آزمایشی واحد احیا به پایان امسال موکول شد و تولید تجاری هم به طور حتم از سال آینده در صورت موفقیت آمیز بودن تست گرم و تولید آزمایشی وارد بازار خواهد شد.
وی به این موضوع هم اشاره کرد که چون اولین تجربه برای دریافت فاینانس را داشتیم زمان زیادی صرف شد تا بتوانیم این اعتبار را جذب کنیم اما در مراحل بعدی به طور حتم زمان کمتری صرف خواهد شد زیرا تجربه لازم را به دست آورده ایم. به گفته وی حدود سه ماه است که با انتقال تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز در حال نصب آن در کارخانه هستیم.
واحد فولاد سازی خرداد ۹۸
مدیر عامل شرکت فولاد قاینات ادامه داد: واحد فولاد سازی کارخانه نیز قرار بود مهر ماه سال آینده به بهره برداری برسد که به دلیل مشکلات ایجاد شده در زمینه تامین نقدینگی و منابع مالی بهره برداری از این واحد هم به تعویق افتاده و به خرداد ماه سال ۹۸ موکول شده است. «اسفندیاری» اشاره ای به خرید تجهیزات مورد نیاز این واحد از جمله ریخته گری و حمل آن به بندر کرد و افزود: کشور چین درحال ساخت دیگر تجهیزات مورد نیاز این واحد است.
وی پیشرفت واحد احیا را ۸۴٫۵ درصد و واحد فولاد سازی را ۴۲٫۸ درصد اعلام کرد و این خبر را هم داد که اعتبار اسنادی پروژه فولاد قاینات تا آذر ماه ۹۶ مهلت داشت و به مدت دو سال دیگر یعنی تا آذر سال ۹۸ تمدید شد وی اعتبار اسنادی این پروژه را هم ۱۶۹ میلیون یورو اعلام کرد.
۱۹تیر ماه سال ۹۶ قولی که مسئولان دادند در روزنامه «خراسان جنوبی» با عنوان «برنامه سال ۹۶ ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی اعلام شد/ بهره برداری از دو پروژه کلان استان تا شهریور» منتشر شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به عنوان دبیر ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی خراسان جنوبی در مورد این پرسش که با توجه به این که از سه طرح بزرگ اقتصاد مقاومتی در استان سال گذشته، تنها پروژه سیمان باقران محقق شد برای دو پروژه دیگر یعنی کک طبس و فولاد قاینات چه برنامه ای دارید؟ این طور گفت : پیشرفت فیزیکی پروژه فولاد قاینات تا پایان سال گذشته ۸۳ درصد بود و تامین نشدن تجهیزات و تکمیل عملیات اجرایی آن با توجه به تاخیر ایجاد شده در زمینه تعیین تکلیف سهامداران و پیمانکاران مهم ترین علت محقق نشدن این پروژه است. «آرین» پیشرفت فیزیکی پروژه کک طبس را تا پایان سال گذشته۹۶ درصد اعلام کرد و افزود: دراین پروژه تامین منابع مالی به موقع و اعطای تسهیلات سرمایه در گردش انجام شد اما خرید برخی تجهیزات زمان بر شد به همین دلیل پیش بینی می شود که این دو طرح تا شهریور امسال به بهره برداری برسد.
مدیر عامل شرکت فولاد قاینات ۲۲ آذرماه سال گذشته هم در گزارشی با عنوان « فولاد قاینات؛ کارشکنی ها، امیدها و تلاش ها/ بخش اول فاینانس فولاد آزاد شد» به این موضوع اشاره کرد که براساس قول هایی که مسئولان کارخانه داده اند برنامه زمانی برای راه اندازی واحد احیا مهر ماه ۹۶ و واحد فولادسازی مهر ماه سال ۹۷ است.
مهندس«اسفندیاری» در این گزارش که در روزنامه «خراسان جنوبی» منتشر شد گفت: شرکت فولاد صنعت قاینات اوایل سال ۹۴ فعالیت خود را به عنوان مشارکت کننده بخش خصوصی این پروژه شروع کرد.
وی افزود: در ماه های نخست فعالیت، مشکلاتی از قبیل ترکیب کنسرسیوم پیمانکاران و مطالبات آن ها از بخش دولتی و نیز مشکلاتی در ترکیب سهامداران خود شرکت فولاد صنعت قاینات باعث شد تا پیشرفت چندانی در بخش واحد احیا حاصل نشود.
به گفته وی پس از ماه ها تلاش و جلسات متعدد سرانجام شرکت تاسیسات دریایی از ترکیب کنسرسیوم پیمانکاران واحد احیا خارج شد و شرکت ایرتیک، مسئولیت کارهای باقی مانده را بر عهده گرفت. در مورد سهامداران نیز سرانجام گروه سرمایه گذار تدبیر از طرح خارج شد و سهام خود را به ایمیدرو و شرکت پترو پژواک واگذار کرد.
وی با بیان این که الان شرکت فولاد صنعت قاینات با ترکیب ۵۱ درصدی شرکت پترو پژواک و ۴۹ درصدی ایمیدرو فعالیت خود را تسریع کرده است افزود: ممکن است این شرکت تا پایان نیمه اول سال ۹۶ واحد احیا را به بهره برداری برساند. وی این خبر را هم داد که بخش اول فاینانس طرح نیز آزاد شده و آماده پرداخت به پیمانکاران است.
مدیرعامل شرکت فولاد قاینات گفت: واحد فولاد سازی نیز دارای پیشرفت خوبی است و می توان ادعا کرد در بین هشت طرح مشابه استانی رتبه نخست فولاد سازی را دارد.
به گفته «اسفندیاری» در واحد فولاد سازی سعی شده تا تجهیزات اصلی به طور کامل از برندهای معتبر ساخت چین با لیسانس اروپایی باشد.
براساس برنامه زمانی که او دارد راه اندازی واحد احیا مهرماه ۹۶ و واحد فولادسازی مهر ماه ۹۷ است که اشتغال در واحد احیا حدود ۳۰۰ و فولادسازی هزار و ۲۰۰ نفر است .
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا