سیاسی

آرزوی بزرگ اهالی ماسوله خراسان جنوبی / روند گازرسانی به روستای کرغند لاک پشتی است

به گزارش نسیم قائن ، کرغند(کرقند)یکی از بزرگترین روستاهای خراسان جنوبی با داشتن ۹۵۰خانوار وجمعیتی بالغ بر ۳۸۰۰نفربراساس آخرین آمار رسمی استانداری است
این روستاازروستاهای بخش نیمبلوک و در۷۰کیلیومتری شهرستان قاین قرارداردوبه دلیل شیوه ساخت خانه ها به شکل پلکانی به ماسوله خراسان جنوبی مشهوراست که این ویژگی روستا رادرزیبایی از دیگر روستاهای شهرستان قاین متمایز می کند.
روستای کرقنداز لحاظ طبیعت وآب وهوا نمونه بارز زیبایی وشکوه به شمارمی رودکه توجه همگان را به خود جلب می کند.
اسم روستا بنا به شنیده ها وآنچه قدیمی های روستا تعریف می کنند درسالیان قدیم نقطه ای دراین منطقه بوده است دارای آب کمی بوده وبه ان کُر می گفته اند وچون آب بسیار شیرینی داشته اند آن را کرُقَند می خوانده اند که بعد ها به کُرقُند در میان مردم مشهور شد وبراساس سندی این روستا را کرغند می نامند که دلیل آن را کرغ گیاهی بوده است که برای شکسته بندی از آن استفاده می شده وبه خاطراینکه دراین روستا زیاد می روییده است این منطقه را کُرغُندنامیده اند.
به سراغ ابوطالب طاهری رئیس شورای روستای کرغند(کرقند) رفتیم .روستایی که رئیس شورا با افتخار اعلام میکند ۹۷درصد مردم روستا دراین روستا مستقر هستند وسندافتخاری برای ماست که توانسته ایم به عنوان یک روستای مهاجر پذیر باشیم نه مهاجرفرست .
وی علت ماندگاری مردم روستا را علی رغم خشکسالی های اخیر وخشک شدن قنوات روستا همت وتلاش جوانان روستا در کشاورزی ودامداری می داند ومی گوید اگرچه بیش از نیمی از قنوات روستا که در منطقه ای به نام بُسطاق در نزدیکی سرایان قراردارد خشکیده است اما جوانان ومردم روستای کرغند با همه این مشکلات بازهم با کشاورزی ودامداری توانسته اند در رونق اقتصادی روستا موثر باشند.
طاهری گفت: در گذشته بادام یکی از محصولات این منطقه بوده است اما با خشکسالی این محصول کمتر شده ودرحال حاصر زعفران،پسته وزیره وزرشک وپنبه به عنوان محصولات این منطقه کشت می شود.
رئیس شورای روستا می گوید:مردم کرقند مردمی مذهبی وانقلابی وپایبند به نظام وجمهوری اسلامی وگوش به فرمان رهبرهستند واز صدر انقلاب تاکنون در تمامی برنامه های فرهنگی ومذهبی حضورفعالی داشته اندکه سند ان حضور ۶۰۰رزمنده در جبهه های حق علیه باطل،تقدیم ۱۰شهید و ۲آزاده می باشد
وی بیان داشت:بیش از۱۸۰نفر از فرزندان این روستا طلبه هستند وتعدادی هم از تحصیل کردگان این روستا فرهنگی ،مامور نیروی انتظامی وپزشک هستند که جای بسی خرسندی وافتخار برای این روستا وشهرستان قاینات است.
به گفته طاهری این روستا زیرساختهای لازم برای تبدیل شدن به شهر را براساس استانداردهای کشوری داردوتقاضای ما ازمسئولین این است که همان گونه که تاکنون در ایجاد امکانات کافی درروستا تلاش نموده اند دراین زمینه هم همکاری لازم را داشته باشند.
وی افزود:این روستا دارای ۲خانه بهداشت،۱مرکز بهداشتی درمانی،۲دبستان،۲راهنمایی و۱دبیرستان دخترانه ،مخابرات روستایی،سالن ورزشی است ومردم روستا اکثر مایحتاج خودرا از مغازه های روستا تهیه می کنند ودیگر نیازی نیست برای خرید کوچکترین اجناس به شهرهای مجاور بروند واین خود می تواند بررونق واقتصاد روستا کمک کند.
آستان امامزاده اسماعیل روستای خشکان به عنوان نگین معنوی این منطقه در یک کیلومتری روستای کرغند،کاریز تنگل کرغند،پلکانی بودن روستا وباغات زیبای روستا از جاهای دیدنی وتفریحی این منطقه است.
به گفته طاهری درکنار کارکشاورزی ودامداری که شغل اصلی مردم روستاست شغل های دیگری همچون بلوکه زنی، آهنگری ،آرایشگری وجوشکاری وچراغ سازی وآهن فروشی وزعفران فروشی ،خرید وفروش پنبه و… درروستا دایر است وخوشبختانه جوان بیکار در روستا کم داریم.
وی با اشاره به اینکه بانوان روستا دوشادوش همسران خود درکارهای کشاورزی ودامداری کمک می کنند در کنار آن کارگاههای قالیبافی زیادی در روستا دایر است وبانوان با دستان هنرمند خود به اقتصاد ومعیشت خود با بافندگی کمک می کنند.
رئیس شورای روستای کرغند ضمن تقدیر وتشکرازمسئولین شهرستان گفت: خوشبختانه با انتقال آب از دشتهای خضری آب به روستا هدایت شده است ومشکل آب شرب در روستا نداریم وکم شدن آب قنات هم به دلیل خشکسالی های اخیراست که بازهم تقریبا چرخ کشاورزی روستای کرغند به همت کشاورزان روستا میچرخد.
وی اظهارداشت:با وجود تلاش های مسئولین گازرسانی به روستاآغازشده است اما روند کار بسیار کند است که مسئولین مشکلات بودجه ای را از دلایل کند بودن گازرسانی به روستا اعلام نموده اند وامیدواریم که با اختصاص بودجه به این امر مردم روستا بتوانند از نعمت گاز هم به زودی بر خوردارشوندواین آرزوی مردم هم محقق شود.
طاهری دربخش دیگری از درخواست هایش برای این روستا گفت: با وجود کوهستانی بودن روستا وفرعی بودن برخی از مسیر های منطقه وکوهستانی بودن مسیرهاگاهاشاهد تردد سوداگران مرگ دراین منطقه هستیم وباوجود فاصله ۳۰کیلومتری با بخش و جمعیت ۸هزارنفری دهستان کرغند (روستاهای کلاته ملا،فضل آباد،خُنج،خشکان، کلاته سری،دره باز،گزنشک)درخواست ایجاد پاسگاه انتظامی در روستا را داریم.
رئیس شورای روستا دربخش دیگری ازسخنانش با اشاره به جمعیت بالای قشر جوان روستا گفت: خوشبختانه ما هنوز موردی از ماهواره در روستامشاهده نکرده ایم وبرای اینکه خدایی نکرده جوانان ما به سمت وسوی ماهواره نروند نیاز است که زمینه وجودبرخی از امکانات از جمله دجیتال در روستانیز فراهم شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا