سیاسی

آخرین وضعیت عملیات مهار چاه رگ سفید پس از گذشت ۴۷ روز

به گزارش نسیم قائن ،منطقه خوزستان، سپهر سپهری روز جمعه (۲۴ آذرماه) گفت: پیش‌بینی می‌شود مته حفاری این چاه روی لوکشین C تا ۱۰ روز آینده به نقطه مورد نظر جهت ارتباط با چاه در حال فوران برخورد کند .
وی با اشاره به تلاش‌های مداوم مهارگران برای کنترل فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ ، افزود: همسو با عملیات حفاری این چاه، حفر یک حلقه چاه امدادی دیگر با کاربست دستگاه حفاری ۹۴ فتح روی لوکشین A نیز با هدف بستن چاه از عمق (BOTTOM KILL) در دست اجراست و تاکنون متراژ حفاری آن به یک هزار و ۷۶۰ متر رسیده است .
سپهری اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی کارشناسان و متخصصان این شرکت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، مهار فوران چاه ۱۴۷ از ابتدا به دو طریق از سطح و عمق در دستور کار قرار گرفت .
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: همزمان با اجرای عملیات حفاری، تیم‌های مهندسی، عملیاتی، فنی، تخصصی و پشتیبانی در یک کار گروهی بستن چاه از سطح موسوم به (TOP KILL) را با کاربست تجهیزات ویژه برای ورود به دهانه چاه دنبال می کنند .
وی با اشاره به بکارگیری امکانات و تجهیزات برای هر یک از روش های TOP KILL و BOTTOM KILL به موازات یکدیگر اظهار کرد: شرایط خاص مخزن نفتی رگ سفید، حجم و فشار بالای سیال خروجی (بیش از دو هزار پوند بر اینچ مربع) و حرارت بیش از یک هزار درجه سانتیگراد در کانون آتش، هیچ‌گونه تشابهی با فوران‌های پیش از این نداشته و عملیات مهار از سطح را بسیار دشوار و با پیچیدگی‌های فنی مواجه کرده است .
مدیرعامل و رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در شرکت ملی حفاری ایران به مراحل عملیات کشتن چاه از سطح در روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: با فوران و آتش سوزی این چاه، بررسی دقیق موضوع، استفاده از تجارب فوران های گذشته، ابزار و تجهیزات و شیوه های بکار گرفته شده برای مهار چاه از سطح و عمق مورد توجه ویژه متخصصان قرار گرفت و در نحوه انجام کار اجرایی شد .
وی ادامه داد: خارج سازی بیش از ۳۰۰ تن ضایعات دستگاه حفاری ۹۵ فتح از یکسو و آسیب جدی به تجهیزات سرچاهی از جمله مجموعه شیرهای فوران‌گیر در دهانه چاه، روند عملیات از سطح را با کندی رو برو کرده است .
سپهری ادامه داد: با پاکسازی محوطه چاه از ضایعات دستگاه حفاری، بکارگیری تجهیزات ویژه (استینگر) برای ارتباط چاه از طریق دهانه آن توسط متخصصان صنعت نفت مورد اهتمام قرار گرفت که طی این مدت بیش از ۱۰ نوع تجهیز هدایت شونده طراحی، ساخته و مورد استفاده واقع شد که تاکنون به نتیجه نرسیده است اما مهارگران صنعت نفت عزم خود را جزم کرده اند که به موازات حفاری چاه های امدادی در وضعیت ایمن این کار بزرگ را با روش های پیش گفته به نتیجه برسانند .
چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ۴۷ روز پیش به هنگام حفاری بوسیله دکل حفاری ۹۵ فتح دچار فوران، آتش سوزی و از کنترل خارج شد.
انتهای پیام
منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا