سیاسی

آخرین جزئیات از سیل سیستان و بلوچستان/ یک کشته و خسارت به ۱۶۷۵ واحد مسکونی/اعطای وام ۲۰ میلیونی به خسارت دیدگان

به گزارش نسیم قائن ، علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به باراش‌های سیل ‌آسای اخیر در این سیستان با بیان اینکه خدا را شکر می‌کنیم که در این روزهای سال این نعمت شامل حال مردم عزیز و شریف استان شده است، گفت: اظهار تاسف برای این سیل خوب نیست، لحن ما نباید کفران نعمت خدا باشد و نباید از این نعمت خدادای به تاسف یاد کرد.
وی افزود: تا قبل از این باران، تمام نخل‌های استانی از بی‌آبی در حال سوختن بود، بیش از ۴۰۰ قنات استان خشک مطلق شده بودند. ظرفیت آب ۱۷ سد آنگونه کاهش پیدا کرده بود که اگر این بارندگی نبود مجبور بودیم آب را محدود کنیم و به آب شرب تبدیل کنیم و قطره‌ای را به کشاورزان ندهیم. به هر حال آب شرب اولویت اول ما بود. ضمن اینکه وضعیت به گونه‌ای بود که رفته رفته زمین در حال فرو نشستن بود و در این صورت آب شیرین نیز تبدیل به آب شور می‌شد و همه اینها تهدیداتی بود که متوجه مردم می‌شد.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که شرایط زندگی در استان سیستان بر اثر بی‌آبی سخت و ما به ۱۳۰۰ روستا به روش تاتکری آبرسانی می‌کردیم، تصریح کرد: به هرحال خانه‌ای هم بخواهیم آباد کنیم اولش خرابی داره یا نه؟ ما خداوند را به خاطر نزول باران شکر می‌کنیم و همه مردم از این اتفاق که باران در استان به این شکل باریده است اظهار خوشحالی می‌کنند. شما بین مردم بروید ببینید چقدر خوشحال هستند. مردم مدتها در انتظار آب بودند و این سختی‌ها را به جان خریده‌اند. بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در چند وقت اخیر اضافه برداشت داشتیم و می‌دانستیم که امکان جایگزینی آن را هم نداریم. اما باران‌های اخیر این برداشت‌ را جبران می‌کند.
هاشمی ادامه داد: اولین اقدام و تلاش ما پس از باران این بود که کسی بر اثر این سیل غرق نشود و جاده‌ها بسته نشود، به هرحال ۶ هزار روستا را باید تحت نظر قرار می‌دادیم. در این بین ۱۶۷۵ خانه آسیب دیده است که این خسارت‌ها بیشتر به دلیل جنس خانه‌ها و خشتی بودن آنهاست.
وی گفت: با عنایت به باراندگی‌های اخیر ۸۰ میلیون متر مکعب تا سه روز پیش در سدهایمان آب‌گیری داشته‌ایم و ضمن اینکه این روند جاری شدن آب بر سدها همچنان ادامه دارد. حدود یک سال بود که زمین‌ها بر اثر بی‌آبی کاملا خشک شده بوند و قابلیت جذب را از دست داده بودند و آب بارش به سدها جاری شد و همین باعث شد به برخی از جاده‌ها و محصولات کشاورزی و خانه‌های مردم خسارت‌هایی وارد شود که اینها قابل جبران است.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه میانگین بارش در سال‌های گذشته به طور کلی ۱۰۵ میلی‌متر بود اما طی چهار روز گذشته این میزان به ۱۶۴ میلی‌متر رسید، اظهار داشت: این میزان بارندگی می‌توانست با وجود خشکسالی زمین استان فاجعه‌ای ایجاد کند اما چون سدها به شدت خالی بودند باعث شد تا سدها پر شوند.
اوسط هاشمی ادامه داد: حدود چندین هیئت از کشور به محل‌های خسارت دیده اعزام شدند، چندین گروه از جهاد کشاورزی نیز در حال برآورد خسارت به زمین‌ها و محصولات کشاورزی هستند. ضمن اینکه ستاد بحران بر اساس تبصره‌های ۱۰ و ۱۲ اعتباری را در اختیار قرا می‌دهند. بیمه هم در این میان کمک‌هایی را خواهد داشت. درباره خسارت وارده به اراضی باید برآورد صورت گیرد و ان شاالله تا یکشنبه آمار دقیق خسارت بر زمین‌ها و محصولات کشاورزی و جاده‌ها نیز برآورد خواهد شد.
وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با اشاره به مشکلات پیش آمده برای شهر کنارک اظهار داشت: در کنارک جنس خاک طوری است که آب به آن ورود نمی‌کند. ساختار شهر کنارک از نطر جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب وضعیت مناسبی نیست و باید برای این شهر نگاه ویژه داشت.
استاندار سیستان و بلوچستان درباره میزان خسارت‌های جانی در پی سیل اخیر در استان نیز اظهار داشت:‌ درباره خسارت جانی یک مورد پیرزن در اثر فروریختن خانه‌ای که آن خانه خشت گلی با سابقه ۵۰ ساله داشته عمرش را از دست داده است.
هاشمی درباره میزان کمک هیئت دولت به استان سیستان در اثر سل اخیر اظهار داشت: ما ابتدا باید برآورد کنیم و پس از آن گزارشی به هیئت دولت خواهیم داد و سپس این میزان کمک کشخص خواهد شد. البته ما اعبتارات ویژه برای روزهای سخت داریم. با برآوردی که از خسارت ‌های وارده انجام دادیم ۲۰ میلیون وام با چهار درصد سود و همچنین سه میلیون وام بلاعوض به خسارت‌دیدگان بی بضاعت اعطا خواهیم کرد. امیدواریم که با مشارکت مردم مشکلات پیش آمده به زودی برطرف شود هرچند که باز هم عقیده داریم باید بیش از این‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت و مساعدت‌های بلاعوض به مردم ارائه شود.
وی خاطرنشان کرد: به لحاظ امدادرسانی هیچ مشکلی نداریم و همه از نیروی‌های مسلح، از نیروی انتظامی، ارتش و هلال‌احمر پای کار بودند. از کمک بالگردی نیز برای کمک به آسیب‌دیدگان استفاده می‌کنیم.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا