سیاسی

آخرین امتحان انقلابی آیت الله ،چگونگی مواجهه با رای «مهدی»/القای فضاسازی با کلیدواژه«دستور از بالا

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از پایگاه خبری مغرب، اکبر هاشمی رفسنجانی سکوت در برابر پرونده پسرش را شکست و در اظهار نظری دوپهلو رای مهدی هاشمی را قابل اعتراض دانست.
به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری مغرب، پرونده اتهامات مهدی هاشمی در مرحله صدور حکم قرار دارد و برخی اخبار تایید نشده خبر از ابلاغ رای به وی می دهند اما هنوز به صورت رشمی منتشر نشده است .
آنگونه که پیداست حکم مهدی هاشمی تا پیش از سال نو به صورت رسمی ابلاغ خواهد شد اما نکته ای که در راستای اتهامات فرزند مهم است، چگونگی رفتار پدر در مواجهه با رای دادگاه است.
هاشمی رفسنجانی در روزهای اخیر مصاحبه ای با روزنامه شرق انجام داد و به نکاتی اشاره کرد که گمانه تمکین به رای قاضی را با ابهاماتی مواجه نموده است.
او چند روز پیش، در گفت و گو با روزنامه ی شرق در مورد حکم پرونده ی مهدی هاشمی می گوید: «اگر قاضی به حکم برسد، هیچ حرفی ندارم، چون قانون است…» او همچنین گفته که «من نمی‌خواهم دخالت کنم. من از اول به رهبری و رئیس قوه‌قضاییه و همه گفته‌ام. در کار قوه قضائیه دخالت نمی کنم.»
شنیدن این سخنان از زبان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام امری عادی تلقی می شود و تصویر سال های دور از هاشمی رفسنجانی را در ذهن متبادر می کند اما متاسفانه ادامه اظهارات وی باعث نگرانی می شود وخاطره هاشمی رفسنجانی سال های اخیر را زنده می کند.
«ما هم نمی‌خواهیم در کار قوه‌ قضاییه دخالت کنیم. حرف من با همه اینها این است که از بالا دستور ندهید و اگر از بالا دستور دادید، خلاف موازین قضایی و شرع است… اگر قاضی به حکم برسد، هیچ حرفی ندارم، چون قانون است و اگر قاضی نرسد و دستور بدهند، طبعاً هرکس هم باشد، اعتراض می‌کند.»
آنچه که نگران کننده است عدم پذیرش رای دادگاه از سوی هاشمی رفسنجانی نیست، بلکه وی مجموعه دادگاه برگزارکننده اتهامات مهدی هاشمی و استقلال رای قاضی و حتی استقلال قوه قضاییه در رابطه با پرونده مذکور را طرح ابهام می کند .
وی ابتدا از «عدم دخالت» در دادگاه صالحه برگزارکننده جلسات اتهامی فرزندش صحبت می کند و سپس ابهاماتی به اصل و اساس قوه قضاییه وارد می دارد و «دستور از بالا» را به عنوان شاه کلید اظهارات مداخله جویانه مطرح می نماید .
او فرزندش را بی گناه و دادگاه را بدون هیچ دلیلی می داند: «چون دادگاه علنی نیست، نمی‌توانم حرف‌های آنجا را بزنم. ولی ماحصلی که به من اطلاع داده شده، این است که اینها بدون هیچ دلیلی تعداد زیادی اتهام درست کرده بودند. مثلاً همین قضیه استات‌اویل قبلا سه‌بار مطرح شده بود و هر سه‌بار گفتند که هیچ ردی از مهدی هاشمی در آن نیست و هیچ اسمی از مهدی هاشمی در قراردادی که عباس یزدان‌پناه بست، دیده نمی‌شود… وزارت اطلاعات آن‌زمان در گزارشی مهدی را مبرا اعلام کرد. ولی این را هم در پرونده گذاشته بودند. بقیه هم عین همین‌ها بود. یعنی هیچ چیز نداشتند. تا به حال دادگاه دلیلی برای جرم مهدی پیدا نکرده است. البته هنوز حکم نداده است.»
او حتی شجاعت قاضی را در صدور حکم تبرئه می داند: «یک گروه با اهداف تخریبی هرچه دلشان می‌خواهد، می‌گویند… این فشارها روی قاضی خیلی اثر می‌گذارد. با این وضع قاضی باید خیلی شجاع باشد که در این فضا رأی بدهد.»
اینگونه اظهارات ،بی اختیار خاطره ایام فتنه ۸۸ و جمله معروف «حتماً ما در انتخابات پیروز هستیم؛ و اگر پیروز نشدیم، یعنی تقلب شده است!» را در اذهان زنده می کند و اینچنین می نماید که «مهدی بی گناه است و اگر محکوم شود، یعنی حکم از “بالا” رسیده است!».
فضاسازی های پدر برای القای بی گناهی پسر وارد فاز عملی شده و آنگونه که پیداست قرار به تمکین رای دادگاه نیست، البته هاشمی رفسنجانی باید درنظر داشته باشد که آخرین امتحان انقلابی او چگونگی مواجهه با حکم دادگاه فرزندش است نه کاندیدا شدن برای ریاست خبرگان رهبری.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا