سیاسی

آبیاری ونجات درخت سرو ۱۳۰۰ ساله استند از توابع شهرستان زیرکوه

به گزارش نسیم قائن از زیرکوه ، حبیبی مسئول ثبت میراثهای طبیعی شهرستان زیرکوه با اعلام این خبر گفت: درخت سرو کهنسال استند در شهرستان زیرکوه که با شماره ثبت ۲۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از کم آبی رنج می برد توسط دوستداران میراث فرهنگی آبیاری می شود.
یکی از این دوستداران مواریث فرهنگی می گوید که آبا و اجداد آنها نیز آبی برای مشروب نمودن درختان کهنسال وقف نموده اند و این آب درحال حاضر جاهای دیگربه مصرف میرسد .
رئیس شورای اسلامی بخش شاسکوه در این باره گفت: بعد از اینکه خبر در خطر بودن درخت ۱۳۰۰ ساله استند به گوش مردم رسید تعدادی از جوانان روستا برای حفظ این اثر طبیعی همت کردند و در روز ۲۵ تیر ماه که گرمای هوا به بالای ۴۰ رسیده بود ، درعین حال که مزارع آنها نیاز به آب داشت از سهم باغات خود گذشته وبا آبیاری این موجود زنده ی ۱۳۰۰ ساله عطش گرما را برای آن کم کردند .
وی افزود: یکی از کشاورزان فرهنگی روستا قول داده است که مقداری از سهم آبی که مورد نیاز شدید درختان میوه اش میباشد را بعد از این به سمت عظیمترین موجود زنده شهرستان هدایت کند تا این اثر فاخر که سالهای سال است که به شاسکوه تکیه زده همچنان پا برجاه و زنده برای آیندگان به یادگار بماند .
مسئول ثبت میراثهای طبیعی شهرستان گفت: این درخت کهنسال با توجه به وضعیت ظاهری و قطر قابل ملاحظه دارای قدمت زیادی است که نشان از توانایی بالای آن در تحمل انواع تنش های محیطی در طول سالیان رشد دارد .
حبیبی تصریح کرد: مردم معتقدند زمینهای اطراف درخت به خاطر وجود آن همیشه بارور و پر محصول بوده و صدمه به آن موجب خشکسالی و نابودی محصولات کشاورزی می شد ، به همین دلیل در گذشته به جهت قرارگرفتن آن در میان زمین های کشاورزی از لحاظ آبیاری مشکل چندانی نداشته و بعد از انتقال مزارع به سمت روستا این نیاز آب مبرم برای درخت احساس می شود.
وی خاطر نشان کرد: طبق قانون پس از ثبت یک اثر طبیعی، همه نهادها، ارگان ها و مردم باید در جهت حفظ و نگهداری آن بکوشند در این میان مانند همیشه نقش مردم در این امر مهم، اساسی و قابل توجه است به گونه ای که حافظان اصلی آثار طبیعی، دوستداران میراث کهن و میراث طبیعی کشور خواهند بود.
لازم به ذکر است که درخت سرو کهنسال استند پس از بررسی در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۹۴ در تهران برگزار شد، در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا