سیاسی

آبروریزی و حق‌کشی دانشجویان بورسیه جرم است/ متهم و قاضی در پرونده بورسیه‌ها یک نهاد است

به گزارش نسیم قائن ، حجت‌الاسلام و المسلمین موسی قربانی معاون سابق دیوان عدالت اداری کشور در گفتگو باخبرنگار خاورستان در خصوص برخی از بورسیه‌های دانشجویانی که لغو شد؛ اظهار کرد: پرونده برای بررسی این بورسیه‌ها تشکیل شد منتهی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ دخالت دیوان عدالت اداری در این خصوص را منع کرده است؛ هرچند دیوان حق را به بسیاری از این دانشجویان داده است.
وی با بیان این‌که به طور واضح حق این دانشجویان ضایع شده است؛ گفت: دیوان عدالت اداری پرونده‌ها را به وزارت علوم فرستاده و براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیته عالی در دو وزارت خانه تشکیل شد که اعتراضات آن‌‌ها را بررسی کند.
نماینده سابق مردم قاینات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه غیرمنطقی بوده اما در عین حال چون جایگاه قانونی این مصوبه تصویب نشده است، دیوان عدالت اداری در این پرونده‌ها ورود پیدا نکرد و اخیراً رئیس دیوان نیز در مصاحبه خود اعلام کرد که به برخی از این دانشجویان ظلم شده است.
حجت‌الاسلام و المسلمین قربانی خاطرنشان کرد: برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سیاسیون با نیت تخریب مقامات خاصی، بسیار میدان بر داشته و مواضع نادرستی گرفتند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه مقام معظم رهبری شفاف فرمودند”من به افرادی که موضع می‌گیرند و این‌طور حق و حقوق برخی از اشخاص را ضایع کردند توصیه می‌کنم در حال حاضر که در ماه مبارک رمضان هستیم از این افراد حلالیت بطلبند و استغفار کنند چراکه حق الناس است و باید صاحب حق از حقش بگذرد”.
حجت‌الاسلام و المسلمین قربانی گفت: این افراد، ۲ یا ۳ هزار دانشجو را که مطمئناً افرادی صاحب حق هم در آن‌ها وجود داشت را با یک چوب راندند و قطعاً حرکت ناپسندی بود.
متهم و قاضی در پرونده بورسیه‌ها یک نهاد است
وی بابیان‌اینکه در برخورد با این تخلف دیوان نمی‌تواند ورود پیدا کند مگر این‌که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه خود را اصلاح کند؛ متذکر شد: آن‌ها کمیته‌ای را در وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان انتخاب کردند که این بورسیه‌ها را مورد بررسی قرار دهد و در حال حاضر متهم و قاضی یک نفر هستند چراکه خودشان متهم هستند که حقوق این دانشجویان را ضایع کردند و باید این مورد را بررسی کنند.
برخی نمایندگان نظر شخصی اعلام می‌کردند و حق را به دولت می‌دادند
حجت‌الاسلام و المسلمین قربانی اظهار کرد: مجلسی‌ها پیگیر این ضایع شدن حق برخی از دانشجویان هستند و در مجلس به دو صورت پیگیری می‌شد، یکسری افراد جایگاه خاصی نداشته؛ نه منتخب کمیسیون بودند و نه رأی مجلس را داشتند ومواضع خود را علیه دانشجویان بورسیه شده، داشتند و صرفاً نظرات شخصی خود را در مجلس اعلام می‌کردند که این مورد موجب سوء استفاده می‌شد.
وی بابیان این‌که به طور رسمی کمیسیون اصل ۹۰ این بورسیه‌ها را بررسی و اعلام کرده بود که حق این دانشجویان ضایع شده است؛ گفت: هم کمسیون آموزش عالی و هم کمسیون اصل ۹۰ رسماً اعلام کردند که حق این دانشجویان ضایع شده است.
حجت‌الاسلام و المسلمین قربانی افزود: بنابراین موضع جایگاه‌های رسمی در مجلس این بود که حقوق دانشجویان ضایع شده است اما نمایندگان این وسط با مواضع شخصی خودشان می‌خواستند بگویند که حق با دولت است که مقام معظم رهبری حرف آخر را زدند و این قضیه روشن شد.
پس از سخنان صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی، روسیاهی برای مطرح کنندگان بورسیه ماند
وی با اشاره به این‌که مردانگی ایجاب می‌کند که از این دانشجویان عذرخواهی کنند چراکه هم حق مجلس و هم حق برخی دانشجویان را گرفته‌اند؛ تصریح کرد: این افراد بسیار عجول هستند به همین دلیل پس از طرح موضوع بسرعت موضع گرفته اما پس از مواضع صریح رهبر معظم انقلاب روسیاهی برای آنان باقی ماند.
حجت‌الاسلام و المسلمین قربانی گفت: این آبروریزی و حق‌کشی جرم است و تنها تخلف نیست و این دانشجویان می‌توانند به دادگستری رفته و شکایت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا