سیاسی

آبرسانی سیار به ۴۹ روستای قاین/خارج شدن ۴ روستای از چرخه آبرسانی سیار تا پایان سال

محمد رضا عیدی مدیر امور آب و فاضلاب روستایی قاینات در گفتگو با خبرنگارنسیم قائن گفت: در حال حاضر به طور میانگین ۳۹ روستای شهرستان قاینات با تانکر آبرسانی می شود که در فصل تابستان این تعداد به ۴۹ روستا افزایش می یابد.
عیدی جمعیت بهره مند از آبرسانی سیار در تابستان را ۶هزا رو ۳۳۶ نفر اعلام کرد و گفت: با توحه به روند خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی طرح آبرسانی سیار به روستاها و آبادی ها هر ساله رو به افزایش است.
مدیر امور آبفار قاین با بیان این که ماهانه هزا ر و۷۴۰ متر مکعب آب با ۳ دستگاه تانکر به روستاها حمل می شود گفت: این میزان تاکنون در قالب ۱۴۵ سرویس به روستاها حمل ودر ۳۴ تانکر ثابت گالوانیزه و ۱۱ مخزن بتنی هر ماه تخلیه می شود.
مدیر امور آّفار قاین بر اساس بخشنامه ارسالی از مرکز استان سهمیه آبرسانی سیار برای هر خانوار روستایی در شبانه روز را ۵۰ لیتر اعلام کرد و گفت:این میزان حجم آب تعیین شده ،نیاز روستاهای فاقد منابع آبی را تامین نمی کند و برای رفع کمبود مشکل آبفار قاین حجم بیشتر ی را به برخی مناطق روستایی ارسال می کند.
عیدی با بیان این که علاوه بر روستاهای تحت پوشش امور آبفار قاین آب رسانی سیار ۱۲ روستای عشایری شهرستان نیز توسط این امور تامین می شود گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۱۲هزار لیتر آب در قالب ۱۵ حواله از منابع آبی شهرستان برای امور عشایری صادر شده است که توسط تانکر های امور عشایری در قالب ۷۵ سرویس تاکنون حمل شده است.
وی افزود: حمل آب شرب مناطق عشایری بر عهده امور عشایر است.
عیدی میزان آب حمل شده از ابتدای سال به روستاهای شهرستان و مناطق عشایری را ۶ هزا رو ۶۵۳ مترمکعب ذکر کرد.
وی میزان دیون آبرسانی سیار به پیمانکاران را رو به افزایش دانست و گفت: کمبود اعتبار در زمینه آبرسانی سیار به گونه ای است که رانندگان از جیب شخصی خود برای سوخت و لاستیک و تعویض روغن ماشین آلات خود هر ماهه هزینه می نمایند ولی با عشق و سقاییت و خدمت به مردم ولایتمدار همچنان با دیون ادامه میدهند .
عیدی مهم ترین مشکل آبرسانی را نبود اعتبار و تخصیص نیافتن به موقع اعتبارات آبرسانی عنوان کرد و گفت:نا مساعد بودن شرایط جاده ها در بعضی از روستاها ، حجم پایین مخازن ثابت برای تخلیه آب شرب در روستاها ، پراکندگی منابع آبی و بارگیری برای روستاها ، تاخیر در پرداخت هزینه های حمل آب به رانندگان و کیفیت پایین منابع آبی را از جمله مشکلات مطرح کرد.
وی در پایان بیان داشت: : علیرغم کمبود اعتبارات و خشکسالی های پی در پی ۱۹ ساله اقدامات خوبی هرساله در حوزه آبرسانی به روستاها در شهرستان انجام می گیرد و هر ساله روستاهایی که فاقد یا قبلا بر اثر خشکسالی راکد شده بودند از مجتمع های آبرسانی بهرمند و از چرخه آبرسانی سیار خارج می گردد که امسال هم به خواست خداوند ۴ روستا تا پایان سال از چرخه آبرسانی سیار خارج و از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند خواهند شد. .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا